Virgil van Dijk konsiderohet si një prej mbrojtësve më të mirë në qarkullim, mirëpo këtë epitet nuk e pati në ndeshjen kundër Napolit.

Qendërmbrojtësi holandez ishte fajtor për golin e dytë të skuadrës së tij, të cilin e pësoi në ndeshjen e Ligës së Kampionëve kundër Napolit.

Derisa ekipi italian ishte në epërsi prej një goli, kur po zhvilloheshin minutat shtesë, ai bëri një gabim fatal që për pasojë kishte golin e dytë të vendasve.

Napoli mposht kampionin Liverpool dhe merr pikë të plota në San Paolo Napoli mposht kampionin Liverpool dhe merr pikë të plota në San Paolo

Van Dijk ndodhej jashtë pozitës së tij dhe e dërgoi topin drejt rrugës së Fernando Llorentes, i cili e shfrytëzoi gabimin dhe pa hezitim realizoi.

Liverpooli pësoi humbje (2-0) në ndeshjen e parë në kuadër të Grupit E, ashtu që Napoli arkëtoi pikë të plota. /Telegrafi/