LAJMI I FUNDIT:

Frontmeni i “Scorpions” sqaron teorinë konspirative nëse CIA e shkroi “Wind of Change” për destabilizimin e Bashkimit Sovjetik

Frontmeni i “Scorpions” sqaron teorinë konspirative nëse CIA e shkroi “Wind of Change” për destabilizimin e Bashkimit Sovjetik
Bendi legjendar, Scorpions (Foto: Wagner Meier/Getty Images/Guliver)

Frontmeni i grupit legjendar “Scorpions”, Klaus Meine, i ka mohuar deklarimet se hitin e madh, “Wind of Change”, e ka shkruar CIA si pjesë e propagandës së Luftës së Ftohtë.

Reklama

Këngëtari gjerman ishte pjesë e emisionit “Trunk Nation” në SiriusXM, ku sqaroi se një gazetar e kishte kontaktuar lidhur me hetimet rreth baladës së fuqishme të vitit 1990 që është shndërruar në një himn botëror.

Gazetari Patrick Radden Keefe i ka hulumtuar teoritë se agjencia e inteligjencës amerikane kishte bashkëpunuar me bendin gjerman për të realizuar një këngë, e cila do ta ndryshonte botën.

Sipas teorisë konspirative të hulumtuar nga Keefe, CIA ishte angazhuar në realizimin e kësaj balade, në mënyrë që ta destabilizonte Bashkimin Sovjetik.

Meine ka thënë se gazetari e kishte pyetur në lidhje me Festivalin e Muzikor të Paqes në Moskë dhe më pas kishte dashur detaje për këngën “Wind of Change”.

Frontmeni i Scorpions, Klaus Meine (Foto: Wagner Meier/Getty Images/Guliver)

“Dhe kah mesi i intervistës, më tha: ‘Klaus, e ke dëgjuar ndonjëherë tregimin se ‘Wind of Change’ është shkruar nga CIA?’ Ndërsa unë shpërtheva së qeshuri, plasa krejt duke qeshur”, ka rrëfyer këngëtari.

Meine më pas ka theksuar se edhe pse i është dukur mjaft qesharake ideja, është dashur të sqarojë se bëhet fjalë për lajm të rremë.

“Mu duk shumë për të qeshur dhe vazhdova së qeshuri. Është tregim mjaft argëtues dhe vërtet i çmendur, por siç kam thënë, nuk është aspak i vërtetë. Siç thoni ju amerikanët, është një lajm i rremë”, ka deklaruar vokalisti i “Scorpions”. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Reagimi i mrekullueshëm dhe plot krenari i Rita Orës kur në ekran i shfaqet foto e Dua Lipës

Reagimi i mrekullueshëm dhe plot krenari i Rita Orës kur në ekran i shfaqet foto e Dua Lipës

Magazina
ATK-ja vendos detyrime tatimore ndaj këngëtarit Sinan Vllasaliu, akuzohet se ka dëmtuar shtetin e Kosovës me mbi 24 mijë euro

ATK-ja vendos detyrime tatimore ndaj këngëtarit Sinan Vllasaliu, akuzohet se ka dëmtuar shtetin e Kosovës me mbi 24 mijë euro

Magazina
Cristiano Ronaldo shfaqet i veshur me kostumin tradicional arab

Cristiano Ronaldo shfaqet i veshur me kostumin tradicional arab

Magazina
Si rrallë herë, Zayn Malik publikon foto të vajzës së tij në rrjetet sociale

Si rrallë herë, Zayn Malik publikon foto të vajzës së tij në rrjetet sociale

Magazina
Jetuan për disa vite në Zelandën e Re, Vesa Luma dhe Big Basta rikthehen përfundimisht në Shqipëri

Jetuan për disa vite në Zelandën e Re, Vesa Luma dhe Big Basta rikthehen përfundimisht në Shqipëri

Magazina
Shakira besonte në dashuri të përjetshme me Gerard Piquen: Mendoja se vetëm vdekja do të na ndante

Shakira besonte në dashuri të përjetshme me Gerard Piquen: Mendoja se vetëm vdekja do të na ndante

Magazina
Kalo në kategori