Kombëtarja e Francës ka arritur të triumfoj në Kampionatin Botëror Rusia 2018.

Suksesi i francezëve erdhi 20 vite pasi fituan kupën e parë të Botës.

Trendi për t’i natyralizuar lojtarët ka prekur edhe Francën që shumë vite.

Pa natyralizimin e lojtarëve, francezët sigurisht se nuk do ta kishin yllin e dytë mbi stemë.

Franca Franca

Plot 16 futbollistë nga 23 të grumbulluar janë të natyralizuar nga Franca, apo thënë ndryshe të ardhur si refugjatë në shtetin francez.

Vetëm shtatë futbollistë janë me origjinë franceze.

Triumfi i francezëve në Rusia 2018 (Getty Images)

Kapiteni Hugo Lloris, mbrojtësit Lucas Hernandez, Benjamin Pavard dhe Raphael Varane.

Ndërkohë tre futbollistët tjerë me origjinë franceze janë sulmuesit Antoine Griezmann, Olivier Giroud dhe Florian Thauvin.

Më së shumti futbollist të natyralizuar janë nga Kongo, tre si Mandanda, Kimpembe e Nzonzi.

Rusia 2018 Rusia 2018

Samuel Umtiti e Kylian Mbappe janë nga Kameruni, ndërsa Kante e Sidibe nga Mali.

Gjithsesi këta lojtarë edhe pse të natyralizuar kanë dhënë një kontribut të paharrueshëm në historinë e Francës. /Telegrafi/

Lojtarët me origjinë franceze:

Hugo Lloris
Raphael Varane
Lucas Hernandez
Benjamin Pavard
Olivier Giroud
Antoine Griezmann
Florian Thauvin

Lojtarët e natyralizuar nga Franca:

Steve Mandanda – Kongo
Alphone Areola – Philipines
Presnel Kimpembe – Kongo
Benjamin Mendy – Senegal
Samuel Umtiti – Kamerun
Adil Rami – Maroku
Djibril Sidibe – Mali
N’Golo Kante – Mali
Steven Nzonzi – Kongo
Paul Pogba – Guinea
Corentin Tolisso – Togo
Blaise Matuidi – Angola
Nabil Fekir – Algjeria
Ousmane Dembele – Mauritania
Kylian Mbappe – Kamerun
Thomas Lemar – Guadelupe