LAJMI I FUNDIT:

Franca do të ndërtojë edhe gjashtë reaktorë bërthamorë

Franca do të ndërtojë edhe gjashtë reaktorë bërthamorë

Parlamenti francez mbështeti me shumicë dërrmuese planin e qeverisë për të investuar në energjinë bërthamore.

Reklama

Ata e bënë këtë vetëm një ditë pasi qeveria franceze mezi i mbijetoi një votimi mosbesimi për reformën e paralajmëruar të sistemit të pensioneve.

Plani i rinovimit bërthamor, pika kyçe e të cilit është ndërtimi i gjashtë reaktorëve të rinj bërthamorë, u miratua dje në parlamentin francez me 402 vota pro dhe 130 kundër, raporton reuters.

“Pas Senatit muajin e kaluar, Dhoma e Komunave votoi me shumicë dërrmuese në favor të planit të rinovimit bërthamor, i cili është rezultat i punës së bashku për të luftuar ndryshimet klimatike dhe për të garantuar sovranitetin tonë të energjisë”, tha kryeministrja Elisabeth Borne.

Në votën e djeshme të mosbesimit ndaj qeverisë franceze, mocionin për mosbesimin e opozitës e mbështetën 278 deputetë, ndërsa nëntë deputetë të tjerë, pra 287 prej tyre, votuan kundër rrëzimit të qeverisë së kryeministrit Bourne. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Butrint Avdyli
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

City Taxi
A e dini cili ishte vizatimi më i madh në Kosovë për festën e 1 Qershorit

A e dini cili ishte vizatimi më i madh në Kosovë për festën e 1 Qershorit

Viva Fresh Store
Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Cinestar
Aeroporti

Aeroporti "Adem Jashari" do të zgjerohet, miratohet shtimi i katër portave të reja

Ekonomi
Kalo në kategori