LAJMI I FUNDIT:

Franca, Belgjika dhe Portugalia sigurojnë kualifikimin në Euro 2024

Franca, Belgjika dhe Portugalia sigurojnë kualifikimin në Euro 2024

Përfaqësuesja e Francës ka fituar derbin ndaj Holandës, Portugalia e ka mposhtur Sllovakinë dhe Belgjika ka triumfuar ndaj Austrisë në ndeshjet kryesore të natës së sotme (e premte) në kuadër të kualifikimeve për Euro 2024 dhe të tri këto kombëtare tashmë edhe matematikisht e kanë siguruar kualifkimin për në Gjermani. 

Ndeshja më interesante e mbrëmjes padyshim se u zhvilluar në “Johan Cruijff Arena”, ku Franca u tregua e fortë për vendasit e Holandës duke i mposhtur me rezultat 2-1.

Të dy golat për francezët u shënuan nga Kylian Mbappe, i cili të parin e shënoi në minutën e shtatë dhe i dyti ishte një supergol në minutën e 43-të. Për vendasit shënoi Quilindschy Hartman (83′).

Pas kësaj fitore, Franca udhëheq Grupin B me 18 pikë dhe siguron kualifikimin në Euro 2024, ndërsa Holanda renditet e treta me nëntë pikë.

https://twitter.com/FootballAnythin/status/1712931327467557169

https://twitter.com/centregoals/status/1712921203738820610

Në ndeshjen tjetër, Belgjika ka fituar me rezultat të ngushtë 3-2 në udhëtim te Austria në ndeshjen e vlefshme për Grupin F.

Dodi Lukebakio shënoi dy gola, në minutat 12-të dhe 55-të, Romelu Lukaku (58′) shënoi të tretin, ndërsa Konrad Laimer (73’) dhe Marcel Sabitzer (84′) shënuan për vendasit.

Me këtë fitore, belgët e kanë siguruar matematikisht kualifikimin në “Euro 2024”, pasi ka 16 pikë apo 10 më shumë se Suedia e treta që ka edhe tri ndeshje.

https://twitter.com/vartatico/status/1712922630137807076

https://twitter.com/centregoals/status/1712923465794064627

Nga kombëtaret e mëdha fitore mori edhe Portugalia, e cila në shtëpi fitoi me rezultat 3-2 ndaj Sllovakisë në ndeshjen e Grupit J.

Golat për portugezët u shënuan nga Goncalo Ramos (18’) dhe Cristiano Ronaldo (29’, 72′), ndërsa për sllovakët shënoi David Hancko (69’) dhe Stanislas Lobotka (80′).

Pas kësaj fitore, Portugalia ka 21 pikë në pozitën e parë dhe siguron kualifikimin në Euro 2024, ndërsa Sllovakia renditet e dyta me 13 pikë. /Telegrafi/

https://twitter.com/Ronaldo40342404/status/1712926308869472523

Në trend Sport

Më shumë
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

Kombëtarja e Shqipërisë
Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Përfaqësueset
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia e Ronaldos e nisë me fitore rrugëtimin në Euro 2024 - mposht Çekinë

Portugalia e Ronaldos e nisë me fitore rrugëtimin në Euro 2024 - mposht Çekinë

Përfaqësueset
Kalo në kategori