LAJMI I FUNDIT:

Formacioni më i mirë i adoleshentëve në Serie A – emra që tashmë kanë lënë shenjë në futbollin italian

Formacioni më i mirë i adoleshentëve në Serie A – emra që tashmë kanë lënë shenjë në futbollin italian

Italia ka një traditë të madhe në prodhimin e lojtarëve të klasit botëror përmes Series A.

Reklama

Francesco Totti, Daniele Di Rossi dhe Andrea Pirlo janë vetëm disa nga dekada e shkuar që kanë bërë histori në futbollin e këtij vendi.

Duke parë që shumë lojtarë të rinj që janë pjesë e akademive të klubeve të mëdha, duhet të largohen që të arrijnë pjekurinë, në Seria A vazhdon tu jepet hapësirë të rinjve, sidomos në vitet e fundi.

Më poshtë e gjeni një formacion të përbërë më lojtarë të rinj se cilën pozitë.

Portier: Alessandro Plizzari

Alessandro Plizzari shihet si zëvendësues i kolegut të tij te Milan, Gianluigi Donnarummas, i cili po ashtu si i ri është në krye të detyrës.

Mbrojtës i djathtë: William Bianda

Francezi William Bianda shihet si mbrojtësi i qendrës, por ai luan mirë edhe në të djathtë.

Qendër mbrojtës: Alessandro Bastoni

Me 16 paraqitje në Serie A, Alessandro Bastoni ka luajtur te Parma dhe shihet si mbrojtës më të ardhme të madhe.

Qendër mbrojtës: Gabriele Corbo

Një tjetër emër është Gabriele Corbo që ka luajtur për grupmoshat e Italisë U17, U18 dhe U20, pret të debutojë me Italinë.

Mbrojtës i majtë: Ben Wilmot

Ben Wilmot i Udineses që është në huazim nga Watford ka luajtur në gjashtë ndeshje të Serie A.

Mesfushor: Enrico Brignola

Ai ka luajtur në 18 ndeshje në Serie A dhe ka shënuar tre gola. Enrico Brignola kishte kaluar nga Benevento te Sassuolo.

Mesfushor: Hamed Junior Traore

Hamed Junior Traore një emër tjetër që vjen nga Fiorentina por i huazuar te Empoli, ku ka luajtur në 16 ndeshje.

Mesfushor: Nicolo Zaniolo

Ai është ylli i momentit në Serie A. Ai ka shënuar pesë gola dhe ka dhënë dy asistime, duke tërhequr vëmendjen e shumë klubeve.

Sulmues anësor: Justin Kluivert

Justin Kluivert ka luajtur në 29 ndeshje në të gjitha garat për Romën. Ai është e ardhmja e këtij klubi.

Sulmues anësor: Moise Kean

Ai po shënon sa herë po luan. Moise Kean ai ka thyer çdo rekord sa i përket golave për moshën që ka.

Moise Kean . (Photo by Tullio M. Puglia/Getty Images)

Sulmues: Andrea Pinamonti

Ai është 19-vjeç dhe ka debutuar me Interin. Ai ka luajtur te Frosinone në huazim.

Pinamonti shihet si e ardhmja e sulmit të Italisë./ Telegrafi/