Lionel Messi po kalon nëpër një vit të jashtëzakonshëm. Argjentinasi ishte shumë nën standardet e tij tepër të larta në sezonin e tij të parë në Paris Saint-Germain.

Por, ai është kthyer në maksimumin e tij të paluajtshëm këtë sezon. Ylli 35-vjeçar shënoi 12 herë dhe shënoi 14 asistime për skuadrën franceze para fillimit të Kampionatit Botëror.

Më pas ai udhëhoqi Argjentinën drejt lavdisë në Katar. Shtatë herë fituesi i Topit të Artë shënoi shtatë herë dhe fitoi Topin e Artë të Botërorit.

Paraqitjet e tij të jashtëzakonshme në gjysmën e dytë të vitit 2022 do të thotë se ai është përfshirë në ekipin më të mirë të vitit të L’ Equipe.

Reklama

Por, kush tjetër i ka bërë mjaftueshëm përshtypje mediumit francez për ta përfshirë në të:

Reklama

Portieri: Thibaut Courtois (Real Madrid)

Courtois ishte i jashtëzakonshëm pasi Real Madrid mundi Liverpoolin në finalen e Ligës së Kampionëve në maj.

Mbrojtës i djathtë: Kyle Walker (Manchester City)

Walker mbetet një nga mbrojtësit më të mirë në botë.

Mbrojtës qendror: Virgil van Dijk (Liverpool)

Van Dijk përfundoi i 16-ti në Topin e Artë të vitit 2022.

Mbrojtës qendror: Josko Gvardiol (RB Leipzig)

Gvardiol tregoi pse ai konsiderohet si një nga të rinjtë më të talentuar në botë me një sërë paraqitjesh të shkëlqyera për Kroacinë në Botëror.

Reklama

Mbrojtës i majtë: Theo Hernandez (Milan)

Hernandez udhëhoqi Milanin në titullin e tyre të parë në Serie A në 11 vjet në sezonin 2021/22.

Mesfushor qendror: Luka Modric (Real Madrid)

Modric është ende i fortë në moshën 37-vjeçare.

Reklama

Mesfushor qendror: Casemiro (Real Madrid/Manchester United)

Casemiro luajti një rol kyç në suksesin e Real Madridit në Ligën e Kampionëve në maj. Ai ka shënuar hapa të mëdhenj pas një fillimi të ngadaltë të aventurës në Manchester United.

Anësor i djathtë: Lionel Messi (Paris Saint-Germain)

Messi nuk ia doli të ishte në mesin e të nominuarëve për Topin e Artë pas një sezoni të dobët (2021/22). Ai tani është kthyer në maksimumin e tij.

Reklama

Anësor i majtë: Kevin De Bruyne (Manchester City)

Vendi i De Bruyne në 11-shen më të mirë nuk mund të diskutohet. Ai është mesfushori më i mirë në futbollin botëror.

Sulmues: Karim Benzema (Real Madrid)

Benzema fitoi Topin e Artë për shkëlqimin e tij në sezonin 2021/22.

Reklama

Sulmues: Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain)

Ajo që Mbappe ka arritur në moshën vetëm 24-vjeçare është befasuese.

Lëshime të dukshme

Erling Haaland ka qenë një makineri golash për Manchester Cityn që nga transferimi i tij gjatë verës nga Borussia Dortmund, por mungon në formacionin e L’Equipes.

Gjithashtu nuk ka vend për Neymarin dhe dyshen e Real Madridit, Vinicius Junior dhe Federico Valverde.

Reklama

Reagojnë tifozët

11-ja e mediumit francez ka shkaktuar një bujë të vërtetë me përfshirjen e Van Dijk në të.

Të tjerë kanë vënë në dyshim përfshirjen e Walker dhe Gvardiol. /Telegrafi/