LAJMI I FUNDIT:

Formacioni i javës së 14-të në BKT Superligën e Kosovës

Formacioni i javës së 14-të në BKT Superligën e Kosovës

Ka përfunduar me sukses xhiro e 14-të në elitën e futbollit kosovar BKT Superligën e Kosovës.

Gjatë vikendit janë zhvilluar pesë ndeshjet e vlefshme për javën e 14-të, ku nuk kanë munguar befasitë, por edhe paraqitjet e mira të disa lojtarëve.


Ndeshja e parë e javës mes Dukagjinit dhe Prishtinës u mbyll me barazim 0-0, ndërsa derbi i javës i takoi Llapit, i cili mposhti me rikthim 4-1 Ballkanin.

Në këtë javë, Gjilani fitoi në udhëtim 2-1 të Ulpiana, Drita mposhti 1-0 Drenicën dhe Malisheva triumfoi 0-1 te Feronikeli.

Si gjithnjë redaksia e sportit në portalin Telegrafi.com zgjedh më të mirët e javës në BKT Superligë.

Portier

Portieri i Dukagjinit, Kenan Haxhihamza zë vendin në formacionin e javës pasi pati një paraqitje bravuroze ndaj Prishtinës, duke bërë disa pritje të jashtëzakonshme dhe duke qenë njëri nga lojtarët kryesor të barazimin 0-0.

Mbrojtja

Në krahun e djathtë ka zënë vend Ardin Dallku i Dukagjinit, duke bërë një paraqitje të mira në ndeshjen e barazuar ndaj Prishtinës, ndërsa krahu i majtë është blinduar nga Yll Hoxha i Gjilanit.

Qendra e mbrojtjes formohet nga Bujar Idrizi i Llapit që ishte lider i ekipit në fitoren ndaj Ballkanit, ndërsa përkrah tij vjen Ardian Cuculi, ishte ndër më të mirët në fitoren e vuajtur ndaj Drenicës.

Mesfusha

Në mesfushë shkëlqyen Albert Dabiqaj që përveç paraqitjes së mirë shënoi edhe një gol ndaj Ulpianës dhe Kushtrim Shabani, i cili me Llapin gjithashtu shkëlqeu dhe shënoi në përballjen ndaj Ballkanit.

Sulmi

Qendërsulmues padyshim se është Marko Simonovski i Dritës, pasi ishte shënuesi i vetëm në fitoren e minutave të fundit ndaj Drenicës.

Në treshen e sulmit pas Simonovskit vijnë dy lojtarët e huaj të Malishevës, Yoan Marc-Oliver dhe Ronald Sobowale, pasi ishin më meritoret në fitoren e tyre në udhëtim te Feronikeli. Së bashku me ta në treshen e sulmit vjen edhe Alef Firmino, i cili me Llapin shkëlqeu duke ardhur nga banka dhe duke shënuar dy gola të shpejt në rikthimin ndaj Ballkanit.

Trajneri i javës

Tahir Batatina merr epitetin e trajnerit të javës. Ekipi i trajnerit llapjan arriti të fitojë derbin e javës ndaj Ballkanit dhe atë me rikthim të frikshëm nga 0-1 në 4-1, duke vazhduar formën e mirë të ekipit dhe ngjitjen në tabelë pas nisjes jo të mirë të sezonit.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Arteta pranon të “sakrifikojë” një futbollist, për të nënshkruar me një tjetër

Arteta pranon të “sakrifikojë” një futbollist, për të nënshkruar me një tjetër

Premier League
Kosova në vazon e dytë në Ligën C të Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm

Kosova në vazon e dytë në Ligën C të Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm

Përfaqësuesja e Kosovës
Djali i Ibrahimovicit stërvitet për herë të parë me kombëtaren, gazetarëve u ndalohet të flasin me të

Djali i Ibrahimovicit stërvitet për herë të parë me kombëtaren, gazetarëve u ndalohet të flasin me të

Ndërkombëtare
UEFA identifikon ndeshjen me rrezikshmëri të lartë për Euro 2024 - tifozët e këtij vendi janë

UEFA identifikon ndeshjen me rrezikshmëri të lartë për Euro 2024 - tifozët e këtij vendi janë "kafshë"

Përfaqësueset
“Ndihesha si një idiot” – Messi zbulon festimin për të cilin është penduar që e ka bërë

“Ndihesha si një idiot” – Messi zbulon festimin për të cilin është penduar që e ka bërë

Ndërkombëtare
Varane shumë afër largimit nga Manchester United

Varane shumë afër largimit nga Manchester United

Premier League
Kalo në kategori