LAJMI I FUNDIT:

Florenzi ua dedikon trofeun italianëve në mbarë botën

Florenzi ua dedikon trofeun italianëve në mbarë botën

Alessandro Florenzi beson triumfi i Italisë në finale të Euro 2020 ndaj Anglisë dëshmon edhe një herë se janë një popull i veçantë dhe ia kushton trofeun italianëve në të gjithë botën.

Azzurrët u heshtën pas golit të Luke Shaw brenda dy minutash nga starti i ndeshjes, por Leonardo Bonucci i barazoi shifrat në 1-1 në pjesën e dytë.

Ndeshja shkoi në kohë shtesë dhe duhej përcaktuar nga penalltitë, me Gianluigi Donnarumman që bëri dy pritje.

“Ne ua kushtojmë këtë të gjithë Italianëve në të gjithë botën, sepse ne e provuam edhe një herë, nëse duhej të ishte e nevojshme, që ne jemi një popull i veçantë”, ka deklaruar Florenzi në RAI Sport.

“Po vjen në Romë, ata morën një shkronjë të gabuar … Nuk ka fitore pa një grup, dhe unë mendoj se ne treguam nga fillimi në fund që ne jemi një grup dhe njerëzit e njohin veten e tyre gjithashtu”.

Reklama

Florenzi kishte qenë jashtë aksionit shkaku i një lëndimi të pësuar gjatë fazës së grupeve, i zëvendësuar në mbrojtjen e djathtë nga Giovanni Di Lorenzo, por ai u kthye gjatë kohës shtesë.

“Pas barazimit, ne kuptuam se mund të fitonim dhe të kishim shanset tona që të paktën ta realizonim përpara penalltive. Ne duhej të shkonim në penallti, Gigio dhe goditësit bënë mirë. Unë do të merrja penalltinë e gjashtë, nëse do të shkonte kaq larg”.

Italia kishte fituar Kampionatin Evropian për herë të parë në vitin 1968, derisa kishte humbur finalen në vitin 2000 dhe 2012.

“Kishte kaluar shumë kohë, por tani do ta shijojmë plotësisht këtë me të gjithë italianët”.

Ndërsa mori medaljen e tij të artë në ceremoninë, Florenzi e mbajti atë para kamerës dhe bërtiti: “Shiko Nënën, shiko atë që mora!”. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Sport

Më shumë
Zlatan Ibrahimovic i ka urryer katër lojtarë gjatë karrierës së tij, njëri prej tyre ishte te PSG

Zlatan Ibrahimovic i ka urryer katër lojtarë gjatë karrierës së tij, njëri prej tyre ishte te PSG

Ligue 1
Shuma e parave, ora dhe vendi i duelit: Joshua - Franklin, gjithçka gati për meçin spektakolar

Shuma e parave, ora dhe vendi i duelit: Joshua - Franklin, gjithçka gati për meçin spektakolar

Boks
Çmenduria e PSG-së për kontratën e Messit - një çek mbi tavolinë

Çmenduria e PSG-së për kontratën e Messit - një çek mbi tavolinë

Ligue 1
Boehly ka gati listën për largime në verë - së paku gjashtë lojtarë i thonë lamtumirë Stamford Bridges

Boehly ka gati listën për largime në verë - së paku gjashtë lojtarë i thonë lamtumirë Stamford Bridges

Premier League
Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Përfaqësueset
Anthony Joshua arrin peshë rekorde para duelit me Jermaine Franklin

Anthony Joshua arrin peshë rekorde para duelit me Jermaine Franklin

Boks
Kalo në kategori