Pasi kaloi afatin kalimtar të janarit, Chelsea ka vendosur të nxjerrë në shitje disa nga lojtarët e tyre.
Blutë kanë nënshkruar me ukrainasin Mykhailo Mudryk nga Shakhtar Donetsk në këmbim të 100 milionë eurove dhe kanë shpenzuar 10 milionë euro për të siguruar shërbimet e Joao Felix në një marrëveshje huazimi gjashtëmujore.

Ndërkohë, ata janë afër nënshkrimit të anësorit 20-vjeçar Noni Madueke nga PSV Eindhoven për 35 milionë euro. Kjo do të thotë se Chelsea duhet të largojë disa sulmues në përpjekjen e tyre për të krijuar hapësirë ​​në skuadrën e tyre.

Blutë kanë vendosur të nxjerrin në shitje tre lojtarë: Raheem Sterling, Hakim Ziyech dhe Christian Pulisic, për shumë më pak se sa kushtojnë.

Reklama

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të marrë Ziyech nga Ajax në shkurt 2020. Pak para kësaj, ata kishin shpenzuar 65 milionë euro për të sjellë Pulicic nga Borussia Dortmund.

Reklama

Verën e kaluar, Blutë investuan 50 milionë euro për nënshkrimin e Sterlingut nga Manchester City.

Rikuperimi i një pjese të investimit

Chelsea aktualisht ndodhet në vendin e 10-të, me 19 pikë prapa liderit Arsenal.

Ata kanë nevojë të rikuperojnë të paktën një pjesë të vogël të investimit të tyre, por lojtarët e lartpërmendur mund të largohen për shifra më poshtë se sa kushtojnë nënshkrimet e tyre. /Telegrafi/