Të shtunë (sot), Florentino Perez do të mbikëqyrë ndeshjen e tij të 1000-të si president i Real Madridit, kur Zinedine Zidane dhe lojtarët takohen me Eibarin në Estadio Alfredo Di Stefano.

Ka mbi dy dekada që kur Perez u bë presidenti i parë në Estadio Santiago Bernabeu. Loja e tij e parë në krye të klubit erdhi më 25 gusht të vitit 2000, kur Los Blancos u mundën nga Galatasaray në Super Kupën UEFA-s në Monako.

Në fushë atë ditë ishte Luis Figo, nënshkrimi i Perez i premtuar në fushatën e tij zgjedhore. Ishte një nga pazaret e negociatave që e lejoi atë të mposhtte Lorenzo Sans në sondazhe.

Në 999 ndeshjet e tij dhe dy mandate si president që nga ajo kohë, Perez ka parë Real Madridin të rritet, duke nënshkruar disa nga emrat më të mëdhenj në futbollin botëror dhe duke fituar trofe të shumtë.

Galaktikët

Sezoni i parë i Real Madridit nën sundimin e Perez ishte plot ngritje. Kishte humbje zhgënjyese për Barcelonën dhe Boca Juniors, por gjithsesi një titull në La Liga për të festuar në fund të sezonit.

Në vitet që pasuan, Figo do të bashkohej me një mori nënshkrimesh të tjera të super yjeve, të tilla si Zidane, Ronaldo Nazario dhe David Beckham.

Pasi mundi Bayer Leverkusen për të fituar La Novena në Glasgoë, presidenca e Perez ngeci pasi suksesi në fushë u shterp.

Pas 334 ndeshjeve – 194 fitore, 66 barazime dhe 74 humbje – gjashtë trajnerë dhe shtatë trofe, Perez dha dorëheqjen si president në shkurt të vitit 2006.

Rikthimi

Pasardhësit e Perez nuk patën shumë fat për të ndaluar rënien e Real Madridit, kështu që, me energjinë dhe ambicien e tij të rinovuar, ai vendosi për një mandat të dytë.

Me të erdhën më shumë mbërritje me emra të mëdhenj. Në verën e vitit 2009, të tjerët si Cristiano Ronaldo, Kaka, Karim Benzema dhe Xabi Alonso arritën te Los Blancos.

Pavarësisht nga investimi i ri, betejat e Real Madridit vazhduan, veçanërisht në Evropë. Gjatë sezonit 2012/13, në 1/8 e finales kundër Manchester United, Perez u bë president me më shumë ndeshje të mbikëqyrura në garën evropiane në historinë e klubit me 116.

Personat kryesorë

Me magjinë e Jose Mourinhos si trajner, Carlo Ancelotti mori drejtimin e ndeshjes 561 të Perez si president i Real Madrid në fillim të sezonit 2013/14.

Italiani trashëgoi një skuadër që ishte ndërtuar për të garuar në të gjitha frontet. Iker Casillas, Sergio Ramos, Raphael Varane, Marcelo, Luka Modric, Cristiano Ronaldo dhe Karim Benzema të gjithë jenë në XI me paraqitjet më të mëdha gjatë epokës së Florentino. Casillas (528 ndeshje), Ramos (527) dhe Benzema (545) janë paraqitur të gjithë në mbi gjysmën e ndeshjeve të presidentit.

Isco, Toni Kroos, Raul dhe Guti plotësojnë këtë XI. Sa i përket kapitenëve, Ramos ka mbajtur shiritin më së shumti nën udhëheqjen e Perez, i ndjekur nga Casillas, Raul, Fernando Hierro dhe Marcelo.

Dorëzimi i La Decima

Kupa e 10-të e Real Madridit u fitua gjatë mandatit të dytë të Perez si president – në ndeshjen e tij të 620-të në krye të skuadrës. Skuadra e Ancelottit bëri veprën në Lisbonë, duke mposhtur Atletico Madrid në kohën shtesë.

Vetëm Barcelona (52 takime) ka luajtur kundër Real Madridit të Perez më shpesh sesa Atletico në 48 takime. Gjatë asaj kohe, Los Blancos kanë fituar 21 El Clasico të tyre me kundërshtarët e tyre katalanas.

Në skuadër, Zidane ka qenë njeriu më i besuar i Florentinos. Francezi ka fituar 11 trofe si trajner i Real Madridit – pothuajse dy herë më shumë se vendi i dytë Vicente del Bosque me gjashtë. Mourinho plotëson podiumin me tre tituj.

Të shtunën, Florentino do të bëjë histori, duke u bërë presidenti i dytë i Real Madridit që arrin në 1000 ndeshje. Ai ka ende një rrugë për të bërë për të kapërcyer Santiago Bernabeun , megjithëse, i cili kryesoi mbi 1402 ndeshje. /Telegrafi/