Sulmuesi legjendar brazilian, Ronaldo thuhet se hodhi poshtë mundësinë për të blerë Brentford dhe Charlton Athletic, përpara se të zgjidhte të investonte në skuadrën spanjolle Real Valladolid.

Një intervistë me FourFourTwo zbuloi se si Ronaldo u kontaktua nga dy klubet londineze duke e pyetur nëse do të ishte i interesuar të bënte një investim, por që çmimet e larta bën që ajo të dështonte.

Para se të bëhej president i Real Valladolid, Ronaldo kishte aksione në klubin amerikano-verior Fort Lauderdale Strikers përpara se ata të shpërndaheshin në 2017.

Të gjitha lajmet rreth Fenomenit Ronaldo Të gjitha lajmet rreth Fenomenit Ronaldo

“Po kërkoja një ekip për të blerë dhe kisha ndihmën e disa njerëzve me të”, shpjegoi fillimisht dy herë fituesi i Kupës së Botës.

Reklama

“Kishte shumë mundësi në Angli, dhe ende ka, por meqenëse ligat lokale janë ndoshta më të organizuarat dhe më të vlefshmet në botë, klubet atje përfundojnë duke pasur një vlerësim shumë më të lartë se kudo tjetër në Evropë. Është vërtet interesante”.

Reklama

“Tani ne të gjithë e shohim Ligën Premier që udhëheq rrugën në industrinë e futbollit ndërsa ligat e tjera po bëjnë çmos për të arritur financiarisht, sepse konkurrimi me futbollin anglez është shumë i vështirë këto ditë”.

“Në atë kohë, kishte disa mundësi. Brentford ishte një nga skuadrat që më ofruan; unë duhet të flas me ta dhe të kuptoj planin e biznesit dhe ishte shumë bukur”.

Reklama

“Kishte edhe klube në nivelin e tretë me potencial masiv – Charlton, një skuadër londineze me traditë të madhe, më ofruan mua gjithashtu”.

“Por të gjitha këto ishin mundësi që kërkonin investim prej më shumë se 50 milionë funte. Në fund, vendosa të blej Valladolidin për një çmim më të lirë dhe të mbaj cilësinë e jetës që kam në Madrid”, përfundoi Ronaldo. /Telegrafi/

Reklama