LAJMI I FUNDIT:

Fenomeni Messi – regjistrimi i fëmijëve me emrin Lionel shënon rritje të jashtëzakonshme në Argjentinë pas fitores në Kupën e Botës

Fenomeni Messi – regjistrimi i fëmijëve me emrin Lionel shënon rritje të jashtëzakonshme në Argjentinë pas fitores në Kupën e Botës

Të gjithë duan të jenë Lionel, ose të paktën të emërohen sipas heroit argjentinas që udhëhoqi ekipin e tij për të fituar Kupën e Botës FIFA për herë të tretë në histori.

Pas fitores së Katarit nga Lionel Messi dhe ekipi i tij ndaj Francës në dhjetor, zyra e gjendjes civile për provincën e Santa Fe në Argjentinë raportoi një rritje prej 700 për qind të foshnjave të quajtura Lionel ose Lionela.


Shifrat zbulojnë një fiksim të vërtetë për kampionin e Santa Fe, i cili lindi në Rosario më 24 qershor 1987, transmeton Marca.

Foto: Lionel Messi/Instagram

Sipas Regjistrit Civil të provincës Santa Fe, një në 70 foshnja të lindura në dhjetor 2022 u regjistruan me emrat Lionel ose Lionela, sipas kapitenit të Albiceleste, Lionel Messi.

Sipas të dhënave të zyrës, deri në shtator ka pasur rreth gjashtë muaj regjistrime në krahinë për emrat Lionel ose Lionela.

Por përpara Kupës së Botës që filloi në nëntor, shifra filloi të rritet. Në tetor dhe nëntor janë regjistruar 32 regjistrime për nder të kapitenit të kombëtares argjentinase.

Foto: Lionel Messi/Instagram

Që nga 31 dhjetori, kishte 49 regjistrime të Lionel ose Lionela në të gjithë krahinën – një rritje prej 700 për qind në krahasim me shtatorin.

Nga ky total, 22 janë nga Rosario, 20 nga Santa Fe dhe shtatë nga pjesa tjetër e provincës.

Ndërkohë, festimet e jashtëzakonshmes nga tifozët e Argjentinës pas fitores së këtij vendi në Kupën e Botës vazhdojnë të marrin vëmendje.

Foto: Lionel Messi/Instagram

Në fillim të kësaj jave, një tifoz që kishte bërë tatuazh “Messi” në ballin e tij thuhet se u pendua për vendimin e tij pasi mori komente negative për pamjen e re në mediat sociale.

Në dhjetor, gazeta El Financiero raportoi se Banka Qendrore e Argjentinës po konsideronte të vendoste fytyrën e Lionel Messit në kartëmonedhat 1000 peso. /Telegrafi/