Tottenham Hotspur ka bërë ofertën e parë zyrtare për Vedat Muriqin, por që është refuzuar nga Fenerbahce.

Skuadra e madhe angleze prej kohësh interesohej për yllin kosovar, por oferta e tyre ka qenë shumë e ulët për Fenerbahcen.

Sipas medieve angleze dhe atyre turke, Spurs kanë ofruar vetëm pesë milionë euro, apo 1,5 milionë më shumë se sa e bleu Fenerbahce prizrenasin verën e kaluar.

Gjiganti nga Stambolli e refuzoi menjëherë këtë ofertë, pasi për shitjen e Muriqit shpreson të fitojë më shumë se 20 milionë euro.

Nga ana tjetër drejtuesit e Fenerbahces kanë filluar bisedimet me dy skuadra të tjera për shitjen e Muriqit.

Fjala është për West Bromwich Albion që është në rrugë të mirë të rikthehet në Ligën Premier, me trajnerin kroat Slaven Bilic që e ka kontaktuar personalisht Muriqin për ta bindur t’i bashkohet atij në Angli.

Vedat Muriqi Foto: Fenerbahce SK/Twitter

Ndërkohë skuadra e dytë me të cilën Feneri ka nisur bisedimet është Lazio nga Serie A.

Igli Tare ka marrë pëlqimin nga agjenti i lojtarit, por tani duhet t’i bind edhe drejtuesit e Fenerbahces.

Klubi turk po kalon nëpër një krizë financiare dhe shpreson që të vij një ofertë rreth 20 milionë euro për shitjen e Muriqit, para që do t’ia lehtësonin krizën Fenerbahces. /Telegrafi/