LAJMI I FUNDIT:

Facebook shënon 20 vjetorin e themelimit – gjërat kryesore që kanë ndodhur gjatë këtyre viteve

Facebook shënon 20 vjetorin e themelimit – gjërat kryesore që kanë ndodhur gjatë këtyre viteve

Ndonëse platforma Facebook shënon 20 vjetorin e themelimit, qëllimi i saj për të mundësuar komunikimin e njerëzve në internet nuk ka ndryshuar kurrë.

Që nga viti 2004 rrjeti social më i njohur në botë është ridizajnuar dhjetëra herë.

Përpara krijimit të Facebook kanë ekzistuar rrjete sociale si MySpace, megjithatë platforma e Mark Zuckerberg dëshmoi se sa shpejt mund të fitonte popullaritet duke mbledhur një milionë përdorues në më pak se një vit.


Aktivitetet të cilat i ndryshonte vazhdimisht si etiketimi i miqve në fotografi, ishin veprime mjaft tërheqëse për përdoruesit e atëhershëm.

Deri në vitin 2012, Facebook kishte një miliard përdorues në muaj, dhe që atëherë numri i tyre ka vazhduar të rritet.

Në fund të vitit 2023, platforma raportoi se kishte 2.11 miliardë përdorues në ditë, duke mbetur kështu rrjeti social më i popullarizuar në botë i cili ka sjellë një epokë të re të aktivitetit social.

Tashmë, Facebook funksionon në kuadër të gjigantit të reklamave, Meta.

Përveç të mirave që ky rrjet social i ka sjellë botës, Meta është gjobitur disa herë për keqpërdorim të të dhënave personale.

Rasti më i njohur është skandali i Cambridge Analytica në vitin 2014, ku kompania u detyrua të paguante 725 milionë dollarë për të zgjidhur çështjen ligjore.

Gjithashtu, reklamat kanë bërë që Facebook të bëhet një nga platformat kryesore për realizimin e fushatave zgjedhore, duke ndryshuar kështu edhe politikën bazë të vendeve.

Madje, thuhet se gjatë Pranverës Arabe, Facebook dhe Twitter luanin rolin e koordinatorëve të protestave dhe ndihmonin në përhapjen e lajmeve për atë që po ndodhte.

Me suksesin e madh të Facebook, Zuckerberg thuhet se ka ndërtuar një perandori teknologjike të pa konkurrentë sa i përket përdoruesve dhe fuqisë.

Në vitet e ardhshme, një nga prioritetet kryesore të Meta-s mbetet Inteligjenca Artificiale. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Historia e mahnitshme e një Apple Watch që qëndroi në oqean për 18 muaj dhe ende punon

Historia e mahnitshme e një Apple Watch që qëndroi në oqean për 18 muaj dhe ende punon

Teknologji
Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Teknologji
Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një

Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një "kostum të blinduar fluturues"

Teknologji
Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Teknologji
Miliarderi i teknologjisë Peter Thiel thotë se ai u lejon fëmijëve të tij vetëm 1,5 orë në javë të qëndrojnë

Miliarderi i teknologjisë Peter Thiel thotë se ai u lejon fëmijëve të tij vetëm 1,5 orë në javë të qëndrojnë "para ekranit"

Teknologji
Është zbuluar një lloj i ri sulmit - synon objektiva të zgjedhura me kujdes

Është zbuluar një lloj i ri sulmit - synon objektiva të zgjedhura me kujdes

Teknologji
Kalo në kategori