LAJMI I FUNDIT:

A është Granit Xhaka mesfushori fundor më i mirë në Bundesligë? Shumë ekspertë e thonë këtë gjë

A është Granit Xhaka mesfushori fundor më i mirë në Bundesligë? Shumë ekspertë e thonë këtë gjë
Reklama

Tre ndeshje, nëntë pikë dhe 11 gola të shënuar. Një fillimi mbresëlënës i sezonit te Bayer Leverkusen, që sonte udhëton si lider në ndeshjen e parë të javës së katërt kundër Bayern Munich.

Arsyeja e sukseseve të Bayer Leverekusen konsiderohet Granit Xhaka nga shumë ekspertë dhe gazetarë.


Ekspertët e platformës Sport1, për shembull, analizojnë se ai tashmë e ka bërë veten të domosdoshëm në vetëm tre ndeshje. Xhaka është një lider i guximshëm që është pjekur dhe ka gjetur ekuilibrin e duhur në lojën e tij – ai është “ndoshta edhe mesfushori fundor më i mirë në Bundesligë”, thonë ata.

Fillimi i fortë i sezonit të Xhakës mbështetet statistikisht. Sipas “Kicker”, zvicerani kryeson të gjithë ligën në disa vlera. Asnjë mesfushor nuk ka fituar më shumë topa në zonën sulmuese. Xhaka është gjithashtu në krye të ligës kur bëhet fjalë për pasimet e suksesshme në të tretën e fundit.

Joshua Kimmich i Bayern Munich nuk i arrin këto shifra.

Trajneri i Bayer Leverkusen, Xabi Alonso është entuziast për ardhjen e shqiptarit: “Xhaka është lojtar që di ta lexojë lojën, një pasuri e madhe për lojën tonë. Ai e kupton shumë mirë lojën, tani kemi më shumë kontroll dhe më shumë stabilitet”.

Dhjetë momentet kur Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka treguan se sa shumë e duan Kosovën
Lexo po ashtu Dhjetë momentet kur Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka treguan se sa shumë e duan Kosovën

Në programin “Sky90”, Xhaka së fundmi u vlerësua nga legjenda e futbollit, Lothar Matthäus për stilin e tij strategjik të lojës. Falë tij, skuadra e Leverkusenit është shumë mirë e organizuar.

“Xhaka është paksa si Alonso i dhjetë apo 15 viteve më parë”, deklaroi ai.

Krahasimi me trajnerin e tij, i cili dikur i dha Liverpoolit, Real Madridit dhe në fund të karrierës së tij, Bayern Munchut, një stabilitet të jashtëzakonshëm, tregon gjithashtu se me të drejtë mund të thuhet se Granit Xhaka është gjashtëshja më e mirë në Bundesligë.

Granit Xhaka në formacionin e javës në Bundesligë
Lexo po ashtu Granit Xhaka në formacionin e javës në Bundesligë

Ndoshta do të marrim një përgjigje fillestare për këtë pyetje të premten në mbrëmje. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mbappe tashmë ka vendosur se kë do të zgjidhte mes Arsenalit dhe Liverpoolit

Mbappe tashmë ka vendosur se kë do të zgjidhte mes Arsenalit dhe Liverpoolit

Premier League
Goli i parë i Galatasarayt kundër Man Utd nuk duhej të pranohej për shkak të rregullit pak të njohur

Goli i parë i Galatasarayt kundër Man Utd nuk duhej të pranohej për shkak të rregullit pak të njohur

Liga e Kampionëve
Xavi solli një Barcelonë kundër Portos siç nuk është parë në më shumë se 20 vjet

Xavi solli një Barcelonë kundër Portos siç nuk është parë në më shumë se 20 vjet

Liga e Kampionëve
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
“Kjo është një ëndërr”, 19-vjeçari Nico Paz i tronditur pasi shënoi golin e parë me Real Madridin

“Kjo është një ëndërr”, 19-vjeçari Nico Paz i tronditur pasi shënoi golin e parë me Real Madridin

Liga e Kampionëve
“Nëse organi antidoping po bën punën e tij, Djokovic duhet të pezullohet”, legjenda franceze godet ashpër nacionalistin serb

“Nëse organi antidoping po bën punën e tij, Djokovic duhet të pezullohet”, legjenda franceze godet ashpër nacionalistin serb

Tenis
Kalo në kategori