LAJMI I FUNDIT:

Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu duhet të gjykohet sepse ai është një “kriminel lufte”, duke e quajtur atë “kasap i Gazës”.

“Ne nuk do të lejojmë që çështja e Izraelit që ka armë bërthamore të harrohet”, tha Erdogan në fjalimin e tij hapës në një takim të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) në Stamboll, transmeton Telegrafi.

“Ata që përpiqen të injorojnë në heshtje vdekjen në Gaza, madje ta legjitimojnë atë me pretekstin e Hamasit, nuk kanë asgjë për t’i thënë më njerëzimit. Izraeli nuk është vetëm një vrasës, por edhe një hajdut”, tha Erdogan.

Ai tha se Izraeli nuk mund të lejohet të ripushtojë Gazën.

Izraelitët bombardojnë dy shkolla në Gazë, të paktën 50 palestinezë të vrarë
Lexo po ashtu Izraelitët bombardojnë dy shkolla në Gazë, të paktën 50 palestinezë të vrarë

“Ka një strukturë globale që funksionon me vullnetin e disa vendeve. Struktura e korruptuar e OKB-së duhet ndryshuar,” tha Erdogan.

Presidenti turk tha se islamofobia po përhapet si një epidemi në Perëndim.

“Turqia është gati të jetë një vend garantues për negociatat e paqes midis Izraelit dhe Palestinës. Gaza është territor palestinez. Gaza është e palestinezëve dhe do të mbetet e tillë përgjithmonë,” tha Erdogan.

Akuzoi Netanyahun për ide ekspansioniste.

“Ata që sulmojnë Gazën nesër do të shikojnë diku tjetër. Kasapi i Gazës Netanyahu ka zbuluar se ai ka ideale ekspansioniste,” tha Erdogan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Bashkëshorti i ndjerë i la një miliardë dollarë, profesoresha amerikane i dhuron të gjitha për shkollimin falas të qindra nxënësve të kolegjit

Amerika
Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Shtëpia e Bardhë: Sot vdiqën shumë palestinezë, kërkojmë informacione nga Izraeli

Azia
Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Dukej si një ftohje dhe më pas filloi luftën për jetën: Pse u detyruan mjekët t'ia amputonin këmbët dhe krahët mësueses amerikane

Amerika
Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Pas vrasjes së mbi 100 palestinezëve nga forcat izraelite, reagon Joe Biden

Azia
Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Pamje nga droni që tregojnë sesi në shumë raste, ushtarët rusë janë dorëzuar në fushëbetejë në Ukrainë

Evropa
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Botë
Kalo në kategori