LAJMI I FUNDIT:

Izraelitët bombardojnë dy shkolla në Gazë, të paktën 50 palestinezë të vrarë

Izraelitët bombardojnë dy shkolla në Gazë, të paktën 50 palestinezë të vrarë

Të paktën 50 palestinezë janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite në dy shkolla që ofronin strehim për të zhvendosurit në Daray të Gazës, raporton WAFA, agjencia shtetërore palestineze e lajmeve.

Ndryshe luftimet mes Izraelit dhe Hamasit, kanë vazhduar pas skadimit të marrëveshjes së armëpushimit të premten, transmeton Telegrafi.

Për prishje të armëpushimit, izraelitët por edhe amerikanët kanë akuzuar Hamasin.

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor
Lexo po ashtu Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

“Për shkak të Hamasit kjo pauzë ka marrë fund”, tha të premten zëdhënësi për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, duke shtuar se barra bie mbi Hamasin.

Në anën tjetër Izraeli kishte filluar sulmet hakmarrëse në Rripin e Gazës pas sulmit të 7 tetorit, që e filloi Hamasi mbi territorin e Izraelit.

Ndërkaq numri i të vrarëve në sulmet izraelit në Rripin e Gazës ka shkuar mbi 15.500, ka njoftuar ministria palestineze e Shëndetësisë.

Sa i përket atyre të plagosur, thuhet se shifra ka shkuar në mbi 41 mijë palestinezë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Njeriu më i gjatë në botë shkurorëzohet për një arsye të çuditshme - turku niset në një turne botëror për të gjetur gruan e ëndrrave

Botë
Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Isaac Newton kishte parashikuar datën e ‘fundit të botës’ dhe kjo nuk është shumë larg

Botë
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Deri dje raportoi për humbjet kolosale të Rusisë në Avdiivka, sot blogeri rus gjendet i vdekur në rrethana të dyshimta

Evropa
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Familja polake jetoi për 80 vjet mbi një bombë - dëshmitares së kohës askush nuk i besonte derisa u zbulua e vërteta

Evropa
Kalo në kategori