LAJMI I FUNDIT:

EMV: Ngrohja qendrore është e njëjtë për të gjithë konsumatorët e Shkupit

EMV: Ngrohja qendrore është e njëjtë për të gjithë konsumatorët e Shkupit

Ngrohja në zonën e qytetit të Shkupit për të gjithë konsumatorët bëhet nga ora 6 e mëngjesit deri në 22:00 dhe me temperaturë të brendshme prej 20 deri në 21 gradë, siç parashihet në rregullore, gjegjësisht kushtet janë të njëjta për të gjithë konsumatorët, të cilët janë gjithsej 63 mijë (familje, objekte biznesi dhe institucione). Kështu njoftoi sot EMV.

Ata thonë se shpërndarja e energjisë termike përmes sistemit të ngrohjes qendrore të menaxhuar nga EMV, bëhet në përputhje me dispozitat e Rregullave të rrjetit për shpërndarjen e energjisë termike dhe Rregullave për furnizim me energji termike të miratuara nga Komisioni Rregullator i Energjisë.

Siç bëjnë të ditur nga EMV, këto akte nënligjore rregullojnë këtë çështje dhe përcaktojnë kushtet dhe mënyrën e dorëzimit të energjisë termike tek konsumatorët e fundit.

Sipas rregullores, furnizimi me energji termike për konsumatorët tariforë lidhet me nivelin e temperaturës së jashtme në periudha të ndryshme të sezonit të ngrohjes në periudha të ndryshme të ditës.

“Dorëzimi i energjisë termike përmes sistemit të ngrohjes qendrore në objektet që nga fillimi i sezonit të ngrohjes bëhet në mënyrë të vazhdueshme dhe do të vazhdojë deri në fund të sezonit të ngrohjes dhe kryhet sipas rregullave dhe diagrameve rreptësisht të përcaktuara në varësi të kushteve atmosferike dhe temperaturat e jashtme në periudha të ndryshme të ditës. Nëse temperaturat e jashtme janë më të ulëta, shpërndahet një sasi më e madhe e energjisë termike dhe anasjelltas, në mënyrë që përdoruesve t’u sigurohet komoditet dhe shtëpi me ngrohje sipas standardeve”.

“Gjatë shpërndarjes së energjisë termike sigurohet konsumi optimal i energjisë termike me kosto minimale për ngrohjen e përdoruesve. Konsumi i energjisë termike në objekt regjistrohet në njehsorin në termocentralin”, theksojnë nga EMV./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Draft-statuti i Asociacionit, Joseph tregon pikën e mospajtimit me Kurtin

Politikë
Digjet një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren

Digjet një veturë në autostradën Prishtinë-Prizren

Kronika e Zezë
Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Rrëfimi i Demir Limës për Ukshin Hotin: Para se të dilte nga burgu i hoqi flokët vetëm që të solidarizohej me ne

Lajme
Temperatura përvëluese në vend, sot deri në 34 gradë

Temperatura përvëluese në vend, sot deri në 34 gradë

Lajme
Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Shqipëria dhe Kosova bashkohen në 'Rotary International': Një ditë e rëndësishme për shqiptarët

Lajme
Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Bislimi pas takimit me Lajçakun: Serbia në vazhdimësi e ka shkelur marrëveshjen në shumicën e neneve të saj

Politikë
Kalo në kategori