LAJMI I FUNDIT:

Elon Musk prezanton aftësitë e reja të robotit Optimus

Elon Musk prezanton aftësitë e reja të robotit Optimus
Reklama

Elon Musk ka postuar një video në profilin e tij në platformën e rrjeteve sociale X.

Në këtë video ai ka prezantuar aftësitë e reja të Optimus, robotit të kompanisë Tesla.


Optimus tani është në gjendje të vetë-kalibrojë krahët dhe këmbët e tij duke përdorur vetëm kodues të vizionit dhe pozicionit të kyçeve, përmes të cilave ai mund të lokalizojë saktësisht gjymtyrët e tij, transmeton Telegrafi.

I kalibruar me saktësi, Optimus mëson detyra të ndryshme në mënyrë më efikase, ndërsa rrjeti i tij nervor funksionon tërësisht në bord, duke përdorur vetëm vizionin.

Por kjo video nuk ishte gjithçka që u postua në lidhje me robotin Optimus në ditën e djeshme.

Profili “Elon Musk Parody” replikoi duke vendosur edhe një fotografi të grupit të robotëve Optimus, ku si mbishkrim ishte “The gang”. /Telegrafi/