Nuk ishte vetëm një humbje 3-0 ndaj Bayern Munichut poshtëruese në fushë, por Barcelona shijoi poshtërimin e përfundimit në vendin e tretë në grupin e saj të Ligës së Kampionëve, duke rënë kështu në Ligën e Evropës, gjë që po e detyron klubin katalunas të vlerësojë shitjet e mundshme të lojtarëve.

Largimi i Lionel Messit duket se e ka destabilizuar klubin në një mënyrë që është e vështirë të korrigjohet, ndërsa vitet e keq-menaxhimit fiskal dhe vendimeve të dobëta teknike kanë çuar në katastrofën e së mërkurës.

Liga e Evropës nuk e ka pritur klubin katalanas në tërësinë e saj aktuale dhe humbja e fondeve të buxhetuara do të pengojë në mënyrë të pashmangshme aftësinë e klubit për të manovruar në tregun e transferimeve.

Presidenti Joan Laporta drejtoi fazën e parë të një projekti ripërtëritje verën e kaluar, por u detyrua të merrte shkurtime financiare duke transferuar lojtarë pa kontrata si Eric Garcia dhe Memphis Depay.

Dhjetë disfatat e turpshme të Barcelonës në Ligën e Kampionëve që nga viti 2017 Dhjetë disfatat e turpshme të Barcelonës në Ligën e Kampionëve që nga viti 2017

Sipas gazetës katalunase Sport, ka një numër lojtarësh që mund të shiten në afatin kalimtar të janarit për të forcuar financat e klubit.

Shpresat për nënshkrimin e lojtarëve si Erling Haaland dhe Ferran Torres duken një ëndërr në këtë moment, por realiteti shqetësues është se Blaugranët duhet të shesin para se të mund të nënshkruajnë me emra të rinj.

Samuel Umtiti është në treg, pasi pothuajse nuk ka luajtur që nga Kupa e Botës 2018, ndërsa Xavi nuk llogarit në Luuk de Jong pas afatit kalimtar të dimrit.

Philippe Coutinho përfaqëson një nga vendimet më të këqija të marra ndonjëherë nga një klub i La Ligas dhe Barcelona do të dëgjojë çdo ofertë për brazilianin. Megjithatë, tema kryesore me këta tre lojtarë është se ka të ngjarë të ketë mungesë ofertash, veçanërisht me pagat që u paguhen Umtitit dhe Coutinhos.

Kjo është arsyeja pse klubi po shikon në mënyrë aktive shitjen e lojtarëve me më shumë interesim në merkato, ata që po marrin minuta nën drejtimin e Xavit, por që janë gjithashtu të zëvendësueshëm.

Sergino Dest është një lojtar i tillë, i cili shkëlqeu nën urdhrat e Ronald Koeman, por që atëherë dobësitë e tij mbrojtëse janë theksuar dhe ekspozuar.

Mosha e tij do të thotë se ka të ngjarë të ketë oferta nga klube të tjera dhe aftësia për të regjistruar Dani Alvesin sapo të vijë janari do të thotë se zëvendësuesi i tij është tashmë në klub.

Oscar Mingueza ka rënë poshtë në hierarkinë e zgjedhjeve në qendër të mbrojtjes dhe është më tërheqës për klubet sesa Clement Lenglet për shkak të pagës së tij të ulët, dhe klubi mund ta shesë atë pa humbur shumë thellësi. /Telegrafi/