Kobe Bryant ka fituar një çmim “Oscar” për ‘Filmin më të mirë të animuar të metrazhit të shkurtër’.

Ky çmim i fituar erdhi si një befasi e papritur për publikun, teksa erdhi në një vit ku bisedat rreth sulmeve dhe ngacmime seksuale në Hollywood kishte kulmuar, gjë e cila ka bërë që shumë njerëz të kërkojnë që emri i Gary Oldman të hiqet nga lista e nominimit, si një ndër të akuzuarit.

Çifti Kobe dhe Vanessa Bryant gjatë mbrëmjes së “Oscars 2018” (Getty Images)

Shumë shikues nga shtëpia mbeten të tronditur, duke pyetur se çfarë ndodhi me trofeun e fituar, veçanërisht pasi historia e Bryant është e ngjashme në shumë mënyra me Casey Affleck, i cili vendosi të mos kthehet në ceremoni këtë vit pas rishfaqjes së akuzave për ngacmim seksual.

E i tillë del të jetë edhe Kobe Bryant! Në verën e vitit 2013 Bryant u akuzua për sulme seksuale nga një punëtor 19-vjeçar i hotelit në Kaliforni. Një vit më vonë, rasti u hodh poshtë pasi akuzuesi refuzoi të dëshmojë në gjykim. Më pas, Bryant i kërkoi ndjesë akuzuesit: “Ndonëse besoj se ky takim mes nesh është konsensual, tani e pranoj se ajo nuk e sheh këtë incident në të njëjtën mënyrë si unë”, kishte thënë ai.

Edhe pse i akuzuar për ngacmime dhe sulme seksuale, Kobe Bryant arriti të rrëmbejë një çmim “Oscars” në mbrëmjen e 90-të të ndarjes së çmimeve të Akademisë (Getty Images)

Pas disa muajsh shqyrtimi të rastit, dëgjimit të avokatit të saj dhe madje edhe vetë dëshmisë së saj, akuzuesi ngriti një padi të veçantë civile kundër Bryantit, e cila u zgjidh nga gjykata, dhe kushtet e vendbanimit nuk janë bërë publike. /Telegrafi/

Kobe Bryant pas marrjes së çmimit “Oscar” (Getty Images)