Pasi u larguar Mesut Ozil në drejtim të Fenerbahces, Arsenali tani po kërkon nj zëvendësues për të.

Sipas mediave në ishull, The Gunners janë shumë afër që të transferojnë Martin Odegaardin nga Real Madridi në formë huazimi.

Mesfushori norvegjez kërkon me ngulm largimin nga los Blancos, pasi nuk po ka hapësirë në strategjitë e Zinedine Zidanes.

Kështu, Arsenali është duke e kompletuar transferimin e tij, mirëpo a do të ketë vend te skuadra londineze?

Mesfushor organizativ në skemën 4-2-3-1

Pozita e mesfushorit qendror nuk është plotësuar asnjëherë që kur Ozil nuk kishte luajtur që nga fillimi i vitit të kaluar.

Arteta po kërkon një lojtar që mund të ndihmojë Pierre-Emerick Aubameyangun në sulm, duke krijuar shanse të shumta për të në fazën defanzive dhe aty mund të hyjë Odegaard.

Një mesfushor qendror në skemën 4-3-3

Thomas Partey e Granit Xhaka duhet të luajnë patjetër, përndryshe pjesa defanzive e Arsenalit do të ishte në rrezik.

Kjo gjë do t’i lejonte norvegjezit që të luante më përpara dhe të kishte më shumë hapësira që të kalonte edhe në pjesën ofanzive.

Një anësor në formacionin 3-4-3

Odegaard ka një këmbë të fuqishme dhe nganjëherë mund të lëshojë goditje të fuqishme, atëherë kur sulmuesit nuk mund të zhbllokojnë rezultatin.

Norvegjezi preferon që të luajë nga ana e djathtë dhe më pas të prej topin nga ana e majtë, për ta bërë kështu goditjen të vështirë për t’u kapur nga portieri. /Telegrafi/