LAJMI I FUNDIT:

Dymbëdhjetë filmat thriller psikologjikë që do t’ju japin adrenalinë

Dymbëdhjetë filmat thriller psikologjikë që do t’ju japin adrenalinë
1. The Professor and the Madman (2018)

Kur duket se të gjitha emetimet më të mira janë shikuar tashmë dhe nuk ka më filma të mirë në zhanrin tuaj të preferuar, do të thotë që është koha që ju të lexoni përmbledhjen tonë të re! Këto filma do të lejojnë udhëtimin tuaj në Indi, të ndjeheni të tronditur nga sulmet terroriste, të vizitoni Ishujt Flannan ku njerëzit zhduken dhe të bëni sipërmarrje në Anglinë e Shekullit XIX dhe Sh.B.A. në vitet 1970. Ju mund të provoni atë që dëshironi të jetoni një ditë të tërë si një shpërndarës 911 ose të punoni si partner i një komisari që heton zhdukjen e një adoleshenti.

Bright Side ka sjell së fundmi një listë me 12 filmat thriller psikologjikë. Shumë nga filmat u frymëzuan nga vetë jeta, kështu që jini të gatshëm të shikoni mbi supin tuaj për disa ditë pasi t’i shihni.

1.  Professor and the Madman (2018)

Filmi flet për periudhën në Angli në mesin e shekullit XIX. Profesori i Oksfordit, James Murray është duke shkruar fjalorin e parë të gjuhës angleze. Një nga ndihmësit më të papritur vjen për ta ndihmuar atë – një pacient i strukturës mendore i cili u dënua për vrasjen e William Minor. Rolet kryesore janë luajtur nga Sean Penn, Mel Gibson dhe Natalie Dormer.


IMDb – 7.4

2. Hotel Mumbai (2018)

Ashtu si “The Professor and the Madman”, “Hotel Mumbai” është i bazuar në një histori të vërtetë. Përshkrimi i sulmeve terroriste që ndodhën në Indi në nëntor të vitit 2008 është baza e tregimit. Grupe terroristësh janë gjetur në të gjithë qytetin dhe bëjnë një shkëmbim zjarri në një stacion treni, teksa ndodh edhe dhe një shpërthim në një kafene. Ata shpresojnë t’i vënë njerëzit në panik, por qëllimi i tyre kryesor është të arrijnë në hotelin më të shtrenjtë dhe në dukje të sigurt, Pallati Taj Mahal. Xhirimet si dokumentarë nga vendndodhja e bëjnë filmin të duket edhe më i saktë historikisht. Sipas rishikimeve, filmi ju mban në buzë të sediljes tuaj për një kohëzgjatje prej 2 orësh.

IMDb – 7.8

3. Glass (2019)

Ne i njohim personazhet e këtij thrilleri nga filmat e mëparshëm të krijuar nga M. Night Shyamalan. Por këtë herë, personazhet e James McAvoy, Samuel L. Jackson dhe Bruce Willis janë në një institucion psikiatrik. Kur një person me çrregullim të shumëfishtë personaliteti, një superhero pothuajse i pathyeshëm dhe një gjeni i lig me një sëmundje që i bën eshtrat e tij tejet të brishta janë në një hapësirë të mbyllur, gjërat bëhen larg nga të mërzitshmet. Dhe me një regjisor të talentuar dhe me ngjyra shumë interesante, ky film është tepër i rrëmbyer.

IMDb – 6.8

4. The Guilty (2018)

Polici Holm është pezulluar nga puna e tij dhe pret vendimin e gjykatës. Për momentin, ai është caktuar në detyrë në një qendër policie. Tani për tani, ai po përpiqet të ndihmojë një grua që ishte rrëmbyer nga ish-burri i saj. Ata duhet të flasin me kujdes – rrëmbyesi është gjithmonë përreth, por nuk duhet të dyshojë për asgjë. Historia zhvillohet pothuajse në kohë reale: gjithçka ndodh në një mbrëmje, në një dhomë.

IMDb – 7.5

5. Greta (2018)

Filmi është i bazuar në një histori klasike thriller: një vajzë e re nga një qytet i vogël tërhiqet në një kurth i një gruaje të vjetër në dukje të bukur që rezulton të jetë një maniake. Por në këtë histori, e cila duket se është shumë e veshur, ekziston një enigmë që nuk është aq e lehtë për tu thyer.

Sipas kritikëve, këto janë disa nga shfaqjet më të mira nga aktoret Chloë Grace Moretz dhe Isabelle Huppert.

IMDb – 6.1

6. Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (2019)

Zac Efron po bënë atë që bën zakonisht: duke i bërë gratë të dashurohen me të dhe pastaj duke i mbytur. Ai zotëron një shtëpi, një makinë, një qen dhe është një vrasës serial i mbrapshtë … prisni, çfarë?

Karakteri është i bazuar në një person të vërtetë, Theodore Bundy, i cili kreu krime në shtete të ndryshme të Sh.B.A.-së gjatë gjithë viteve 1970. Por këtë herë, ne e shohim historinë e maniakut përmes syve të një gruaje që e do atë.

IMDb – 6.7

7. Durante la Tormenta (2018)

Ky film spanjoll është filmuar si një thriller i zhanrit të ri. Filmi është i bazuar në një retrospektivë: personazhi kryesor shkon në të kaluarën dhe ndryshon të tashmen e saj. Tani, ajo nuk është më infermiere, por përkundrazi, kirurgja kryesore, ajo nuk e njeh burrin e saj dhe nuk lindi kurrë vajzën e saj. Dhe ky është vetëm fillimi i kësaj historie vërtet të komplikuar dhe dramës së thellë psikologjike.

IMDb – 7.5

8. Unsane (2018)

Thjeshtë një konflikt i rëndësishëm shoqëror në thelb i këtij filmi dhe shumë pak filma preken në të vërtetë me këtë problem. A mund t’i besosh verbërisht mjekësisë zyrtare nëse je në një institucion psikiatrik? A është personazhi me të vërtetë i çmendur apo duhet që mjekët ta besojnë? Regjisori, Steven Soderbergh i cili është famëkeq për të eksperimentuar, filmoi tërë gjërat në një rezolutë “iPhone: 4K”, i cili i lejoi që ai të merrte një pamje të shkëlqyeshme.

IMDb – 6.4

9. American Hangman (2019)

Njëri nga personazhet i thotë tjetrit: “A nuk e keni parë filmin ku një djalë i preu këmbën?” Ata po kërkojnë përgjigje të të njëjtave pyetje me personazhet e James Wan si përse janë mbyllur në një bodrum? Kush është ndjekësi i John Kramer?

IMDb – 5.8

10. Black Tide (2017)

Kjo është një histori detektive në lidhje me një detektiv, Vincent Cassel, i cili po heton për zhdukjen e një adoleshenti 16-vjeçar. Burri i rrënuar ka akoma prekjen e tij magjike dhe madje ka arritur të rrisë djalin e tij gjatë punës. Shumë njerëz menduan se ky personazh ishte alter-ego i regjisorit Erick Zonca i cili ishte lodhur duke prodhuar punë të pasuksesshme. Sidoqoftë, ky film është disi një fillim i ri për këtë regjisor.

IMDb – 6.2

11. Journal 64 (2018)

Kjo është episodi i katërt i serisë së detektivëve në lidhje me Carl Mørck. Njerëzit që i pëlqejnë filmat skandinavë shijuan “The Keeper of Lost Causes” dhe çdo episod pati vlerësime shumë të larta. Këtë herë, një hetim i një krimi të vjetër bën që detektivi dhe partneri i tij të shkojnë në një ishull ku ka një institucion psikiatrik. Ndërsa punojnë, personazhet flasin për probleme më të përgjithshme si mbipopullimi global, e drejta e të gjithëve për jetën, dhe madje edhe çështje që kanë të bëjnë me një maniak.

IMDb – 7.4

12. The Vanishing (2018)

Ky film përshkruan historinë e vërtetë se si në vitin 1900, tri roje të farëve u zhdukën. Edhe sot, ajo që ka ndodhur saktësisht dhe ende nuk dihet ku janë ata. Regjisori ofron shpjegimin e tij që nuk përfshin asnjë të huaj.

IMDb – 5.8. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Pas ndarjes nga Ledri Vula - Sara Hoxha pyetet për rikthimin dhe befason me përgjigjen

Pas ndarjes nga Ledri Vula - Sara Hoxha pyetet për rikthimin dhe befason me përgjigjen

Magazina
Pasi u shpall fituese e Big Brother VIP Albania, Egla Ceno bëri veprimin e papritur në Instagram që habiti të gjithë

Pasi u shpall fituese e Big Brother VIP Albania, Egla Ceno bëri veprimin e papritur në Instagram që habiti të gjithë

Magazina
“Fillimisht mjekët nuk dhanë diagnozë të saktë”, Arta Bajrami flet për dy fëmijët me spektrin e autizmit

“Fillimisht mjekët nuk dhanë diagnozë të saktë”, Arta Bajrami flet për dy fëmijët me spektrin e autizmit

Magazina
Pas shkëputjes nga muzika, Fero njofton hapjen e auto-sallonit të tij

Pas shkëputjes nga muzika, Fero njofton hapjen e auto-sallonit të tij

Magazina
Publikohet

Publikohet "Albania" nga Capital T - kënga zyrtare e Shqipërisë për në Euro 2024

Magazina
Vazhdojnë hatërmbetjet edhe pas Big Brother - Roza Lati e thumbon me një postim Françeskën?

Vazhdojnë hatërmbetjet edhe pas Big Brother - Roza Lati e thumbon me një postim Françeskën?

Magazina
Kalo në kategori