LAJMI I FUNDIT:

A duhej pranuar goli i Middlesbrough ndaj United – Mark Clattenburg tregon pikat kyçe

A duhej pranuar goli i Middlesbrough ndaj United – Mark Clattenburg tregon pikat kyçe

Goli i Middlesbrough u lejua të qëndrojë për shkak të një ndryshimi në ligjin e hendbollit verën e kaluar.

Duncan Watmore mbajti topin përpara se të gjente Matt Crooks, i cili shënoi.


Por ligji i modifikuar thotë se një gol do të anulohet vetëm nëse golashënuesi trajton topin – jo lojtari që e posedon para tij.

Duncan Watmore handled the ball in the build-up to the Middlesbrough equaliser

Dhe në këtë rast, ai ishte Watmore.

Gjyqtari i mirënjohur, Mark Clattenburg ka treguar se përse goli i Middlesbrough u pranua dhe ishte korrekt.

Manchester United largohet me penallti nga FA Cup, Middlesbrough kalon tutje
Lexo po ashtu Manchester United largohet me penallti nga FA Cup, Middlesbrough kalon tutje

“Arbitri Anthony Taylor mund të kishte vërshëlluar, nëse do të besonte se kishte pasur një goditje të qëllimshme me dorë nga lojtari”, ka thënë ai.

“Ai nuk mendoi se ishte e qëllimshme sepse një kontroll i gabuar nga Watmore nënkuptonte se topi u hodh lart për të goditur krahun e tij, dhe unë jam dakord me atë verdikt”.

“Ishte aksidentale, ndaj ishte e drejtë që goli qëndroi”, ka shtuar më tej Clattenburg.

Manchester United kështu u eliminua nga FA Cup, duke rënduar edhe më shumë gjendjen psikologjike të tyre. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

Boks
Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

La Liga
Tek Arsenali të sigurt se do shpallen kampionë – dalin pamjet duke prezantuar trofeun

Tek Arsenali të sigurt se do shpallen kampionë – dalin pamjet duke prezantuar trofeun

Premier League
Cristiano Ronaldo tregohet dinak kur parashikon fituesin e Ligës Premier këtë sezon

Cristiano Ronaldo tregohet dinak kur parashikon fituesin e Ligës Premier këtë sezon

Ndërkombëtare
Fjalët e para të Usyk pasi u shpall kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda në boks

Fjalët e para të Usyk pasi u shpall kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda në boks

Boks
Bayern Munich e bën zgjedhje të parë për stolin trajnerin e njohur të Ligës Premier

Bayern Munich e bën zgjedhje të parë për stolin trajnerin e njohur të Ligës Premier

Bundesliga
Kalo në kategori