Filmi kosovar “Zgjoi” është dhënë gjatë këtyre ditëve premierë edhe në kinematë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Natën e kaluar, ky film u dha premierë në Washington D.C., ku e pranishme në sallën e shfaqjes ka qenë edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa.

Artistja 26-vjeçare është ndarë e mahnitur nga ky prodhim filmik vendor, i cili shtjellon historinë e trishtë të grave të Krushës.

Vjosa Osmani takon Dua Lipën, Yllka Gashin dhe Blerta Bashollin në Washington DC Vjosa Osmani takon Dua Lipën, Yllka Gashin dhe Blerta Bashollin në Washington DC

Dua ndau pak kohë nga angazhimet e saj për të publikuar në llogarinë e saj zyrtare në Instagram disa fotografi nga momentet e këndshme që kaloi nën shoqërinë e regjisores së filmit, Blerta Basholli, aktores Yllka Gashi si dhe Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ,e cila gjithashtu ndodhet në Amerikë këto ditë.

View this post on Instagram

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)

“Mbrëmë në shfaqjen e ‘HIVE (Zgjoi)’ – Një film i bukur i cili tregon historinë prekëse dhe frymëzuese të Fahrije Hotit dhe grave të Krushës. Kjo histori lufte dhe këmbënguljeje është ajo që duhet treguar. Ajo flet për shpirtin e përvojës kosovare dhe shpresoj se mund të ndihmojë në shërimin kolektiv të familjeve që u ndanë dhe njerëzve që humbën të dashurit e tyre. Jam shumë krenare për atë që ka arritur Blerta Basholli – është një frymëzim i vërtetë. ‘HIVE’ përfshiu bordin e Sundance dhe mezi pres me shpresë që ta shoh atë të marrë një ‘Oscars’! Duhet të shikohet”, ka shkruar interpretuesja e hitit “New Rules”.

'The New York Times' shkruan për historinë e filmit "Zgjoi": Pas luftës, një e mbijetuar gjen veten e saj 'The New York Times' shkruan për historinë e filmit "Zgjoi": Pas luftës, një e mbijetuar gjen veten e saj

Dua përndryshe e shoqëruar nga Vjosa Osmani pritet që të marrë pjesë në mbrëmjen e ndarjes së çmimeve të Lidershipit të Shquar 2021 në Këshillin Atlatanik.

Foto: Shannon Finney/Getty Images

Lipa do të nderohet me çmimin “Artistja e shquar e vitit 2021”, gjersa prezente në mbrëmje do të jetë edhe e para e Kosovës. /Telegrafi/