Dortmundi ‘shkatërron’ Paderbornin, Sancho me het-trik

Paderborn vs Dortmund (Foto: Lars Baron/Getty Images/Guliver)

Borussia Dortmundi e ka mposhtur me rezultat bindës Paderbornin 6-1 në kuadër të javës së 29-të në Bundesliga.

Edhe pse pjesa e parë përfundoi pa gola, në të dytën u shënuan plotë shtatë sosh.

Goli i parë u shënua nga Thorgan Hazard në minutën e 54-të, derisa tre minuta më vonë, Jadon Sancho e dyfishoi rezultatin me një asistim të Julian Brandt.

Paderborni më pas e fitoi një penallti në minutën e 72-të, të cilën në gol e konvertoi Uwe Hunemeier.

Por, Sancho (74’) bëri që të mos bije tempo i lojës së skuadrës së tij, duke e trefishuar rezultatin me një asistim të Hazard.

Radha më pas i erdhi edhe Achraf Hakimit që shënoi në minutën e 85-të, duke u shërbye mjaftë mirë nga Marc Schmelzer.

Nga asistues, Schemlzer (89’) kaloi në një golashënues, gjersa u asistua nga Axel Witsel.

Jadon Sancho arriti të mbyllë ndeshjen me het-trik që u realizua në minutën 90’+1, e që televizori i rezultatit tregonte në fund 6-1.

Pas javës së 29-të, Dortmundi gjendet në pozitën e dytë me 60, pikë, shtatë më pak se lideri Bayern Munich, ndërsa në javën e 30-të takohet me Hertha Berlinin. /Telegrafi/

Çfarë duhet të ndodhë tani që Liga Premier të marrë një vend shtesë në Ligën e Kampionëve

Ancelotti është vetëm disa javë larg kalimit të Zidanes, pas tij sfida e përballjes me legjendën Miguel Munoz

“Jam tifozi i tij më i madh” – Rakitic emëron ikonën e Barçës si lojtarin e tij të preferuar, nuk është Messi