Cristiano Ronaldo ishte i jashtëzakonshëm nën drejtimin e Jose Mourinhos, ku dy ikonat portugeze kaluan tre vjet duke punuar së bashku në Real Madrid.

Sipas Transfermarkt, asnjë lojtar në histori nuk ka shënuar më shumë gola për Mourinhon sesa Ronaldo.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë shënoi 168 gola në 164 ndeshje për ‘Special One’, një rekord që është thjesht absurd.

Por anash statistikat, Ronaldo dhe Mourinho në fund nuk kishin marrëdhënie të mira të punës në Los Blancos dhe gjërat u bën paksa të shëmtuara.

Kjo ndodhi në vitin 2013 pas një mosmarrëveshjeje, kur morën një fitore – po, një fitore – ndaj Valencias. Kishte një armiqësi të vërtetë mes dyshes në vitin 2013.

Mourinho ishte kthyer te Chelsea pas largimit nga Real Madridi dhe dy klubet do të takoheshin në një ndeshje miqësore që ishte si një finalen.

Mourinho vendosi të rriste armiqësinë ndaj bashkatdhetarit të tij në një konferencë për shtyp.

“Unë kam qenë trajner për herë të parë në vitin 2000, por, para kësaj, kam qenë asistent në klube të mëdha dhe me trajner të mëdhenj dhe duke trajnuar lojtarët më të mirë në botë, kështu kur isha 30 vjeç dhe isha trajner i Ronaldos, jo këtij [Cristianos], i vërtetit, Ronaldos brazilian”, kishte thënë Mourinho për ESPN.

Por Ronaldo, siç ka bërë gjatë gjithë karrierës së tij, iu përgjigj lojërave të Mourinhos me një goditje mjeshtërore në fushë.

Ai mori hak ndaj ish-trajnerit të tij duke shënuar dy gola në fitoren 3-1 të Real Madridit.

Goli i parë i Ronaldos ishte me goditje dënimi mahnitëse, ndërsa i dyti ishte një goditje me kokë që përfundoi ndeshjen.

Petr Cech në portën e Chelseat nuk mundi të bënte absolutisht asgjë në këto goditje. /Telegrafi