LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë yjet që ishin afër kalimit te Tottenhami dhe arsyet se përse dështuan marrëveshjet

Dhjetë yjet që ishin afër kalimit te Tottenhami dhe arsyet se përse dështuan marrëveshjet

Tottenhanmi ka dhuruar një sezon zhgënjyese, derisa në fillim të tij ishte parë si një nga skuadrat kryesore të Ligës Premier.

Spurs kanë përfunduar rregullisht në top katërshe dhe madje kanë arritur një finale të Ligës së Kampionëve, por nuk kanë qenë në gjendje të marrin një trofe që nga viti 2008.

Trajnerët si Mauricio Pochettino, Jose Mourinho dhe Antonio Conte e kanë pasur të pamundur të thyejnë atë “mallkim”.


U shkarkua nga Bayerni, Nagelsmann po kërkohet nga gjiganti i Ligës Premier
Lexo po ashtu U shkarkua nga Bayerni, Nagelsmann po kërkohet nga gjiganti i Ligës Premier

Një faktor pas kësaj kanë qenë lojtarët e sjellë në klub, ndërkohë që ka pasur suksese, ka pasur edhe shumë që kanë dështuar.

Sidoqoftë, nëse klubi do të kishte arritur të përfundonte marrëveshje për disa nga lojtarët që thuhet se ishin afër nënshkrimit, atëherë Spurs mund të kishte pasur një kabinet më të madh trofesh deri tani.

Këtu është një listë me dhjetë lojtarë që Tottenhami tentoi t’i transferonte ndër vite:

Liverpooli mund të dështojë të kualifikohet në Ligën e Kampionëve edhe nëse futet në top katërshe në Ligën Premier
Lexo po ashtu Liverpooli mund të dështojë të kualifikohet në Ligën e Kampionëve edhe nëse futet në top katërshe në Ligën Premier

Cristiano Ronaldo

Pesë herë fituesi i Topit të Artë iu sugjerua Spursav nga ish-sulmuesi i klubit dhe vëzhguesi i talenteve, Ronny Rosenthal.

Ronaldo përfundimisht iu bashkua Manchester United dhe do të vazhdonte të gëzonte një karrierë të suksesshme në futboll.

Spurs hodhi poshtë mundësinë për të nënshkruar me Cristiano Ronaldon përpara se të bashkohej me Man United

Kylian Mbappe

Spurs besohet se kanë zbuluar fituesin e Kupës së Botës të Francës pas paraqitjes së tij mbresëlënëse zëvendësuese kundër tyre për Monacon në Ligën e Evropës në dhjetor 2015 si 16-vjeçar.

Megjithatë, raportimi shton se skuadra e Londrës Veriore e kuptoi se sulmuesi do të ishte i paarritshëm.

Ai do t’i bashkohej PSG-së në një transferim prej 180 milionë eurosh në vitin 2018.

Tottenhami pranon ta shesë Harry Kane, por vetëm me një kusht
Lexo po ashtu Tottenhami pranon ta shesë Harry Kane, por vetëm me një kusht

Virgil van Dijk

Ylli i Liverpoolit ishte një opsion rezervë për klubin kur ata nënshkruan me Toby Alderëeireld në 2015, ndërsa ai ishte ende në Celtic.

Ndërsa mbrojtësi belg ishte një lojtar i shkëlqyer për klubin, ai nuk arriti lartësitë që ka treguar Van Dijk.

Holandezi shkoi në Southampton para se të kalonte në Liverpool, ku ka fituar Ligën Premier, FA Cup, League Cup dhe Ligën e Kampionëve.

Virgil van Dijk ishte një opsion rezervë për Spurs

Samuel Eto’o

Eto’o ishte i lidhur me një lëvizje te Spurs gjatë kohës së tij në Real Mallorca, por si shumë skuadra angleze, ata vendosën të mos e transferonin 21-vjeçarin premtues.

Kameruniani dëshmoi se dyshuesit e tij e kishin gabim, pasi u bë një nga sulmuesit më efektiv në Evropë pas një transferimi te gjiganti i La Ligas, Barcelona.

Samuel Eto'o ishte i lidhur me një lëvizje te Spurs kur ishte 21 vjeç

Rivaldo

Në vitin 2002, Spurs po kërkonin një nënshkrim të madh dhe fituesi i Kupës së Botës me Brazilin, Rivaldo ishte në dispozicion si një transferim i lirë.

Por, pavarësisht se bënë më të mirën për ta bindur atë për të kaluar në Ligën Premier, mesfushori zgjodhi gjigantin e Serie A, Milanin.

Rivaldo zgjedh AC Milanin ndaj Spurs

Luis Suarez

Ish-trajneri i Spurs, Harry Redknapp pranoi se ish-ylli i Liverpoolit ishte në radarin e klubit dhe se ai ishte “shumë i pëlqyer”.

Megjithatë, pasi nuk i përshtatej plotësisht rolit të sulmuesit, Tottenhami humbi Saurezin teksa ai bëri lëvizjen në Anfield.

Liverpool ka kërkuar Luis Suarez

Eden Hazard

Ish -ylli i Chelseat, Hazard, ishte afër të bëhej lojtar i Spurs pas një takimi me ish-trajnerin e ekipit të parë Clive Allen kur ai ishte ende në Ligue 1, te Lille.

Allen ka zbuluar se ai ishte “i sigurt” se një marrëveshje do të ndodhte në atë që Hazard do të kishte kaluar në White Hart Lane.

Eden Hazard do të vazhdonte të shënonte golin që ndaloi sfidën e Tottnehamit për titull në 2016

Sadio Mane

Një tjetër lojtar për të cilin Spurs u ofruan më shumë, Sadio Mane ishte një objektiv kryesor për klubin në 2016.

Megjithatë, Liverpool shkoi për sulmuesin me një ofertë prej 40 milionë euro dhe një ofertë pagash prej 100,000 eurosh në javë, e cila rezultoi e mjaftueshme për të përfunduar marrëveshjen.

Sadio Mane doli të ishte shumë i shtrenjtë për Spurs

Jack Grealish

Tottenham u përpoq të nënshkruajë me yllin e Anglisë dhe Man Cityt ndërsa ai ishte ende në Aston Villa.

Klubi besohet të ketë paraqitur një ofertë prej 30 milionë eurosh, duke menduar se problemet financiare të Villa do t’i bindin ata të shesin, por klubi qëndroi i palëkundur.

Skuadra e West Midlands përfundimisht do të shiste yllin e tyre disa vite më vonë, në një marrëveshje 120 milionë euro me Citizens.

Tottenham u përpoq të nënshkruajë me Jack Grealish ndërsa ai ishte ende në Aston Villa

Paulo Dybala

Një tjetër pengesë për tifozët e Spurs erdhi në verën e vitit 2019, kur ata menduan se klubi i tyre kishte rënë dakord për një marrëveshje me vlerë rreth 70 milionë euro për superyllin e atëhershëm të Juventusit, Dybalan.

Lëvizja dështoi pasi nuk u gjet asnjë marrëveshje në lidhje me të drejtat e imazhit të lojtarit dhe ai qëndroi në Torino derisa u largua për te Roma. /Telegrafi/

Paulo Dybala shënoi një gol me nokaut kundër Spurs në Ligën e Kampionëve në vitin 2018

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Kombëtarja e Shqipërisë
Rodri dhe Alvaro Morata shpallen fajtorë nga UEFA për incidentin në fitoren e Spanjës në Euro 2024

Rodri dhe Alvaro Morata shpallen fajtorë nga UEFA për incidentin në fitoren e Spanjës në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori