LAJMI I FUNDIT:

Liverpooli mund të dështojë të kualifikohet në Ligën e Kampionëve edhe nëse futet në top katërshe në Ligën Premier

Liverpooli mund të dështojë të kualifikohet në Ligën e Kampionëve edhe nëse futet në top katërshe në Ligën Premier

Gara për vendet e Ligës së Kampionëve duket se mund të bëhen interesante, dhe ndërsa Arsenali dhe Manchester City duken të sigurta për dy vendet e para në Ligën Premier, dy të tjerat janë në pritje.

Reklama

Katër skuadra duket se do të konkurrojnë për vendin e tretë dhe të katërt, të cilat aktualisht janë të pushtuara nga Manchester United dhe Tottenham Hotspur, megjithëse Newcastle United është pas Tottenhamit dhe Liverpoolit po kërkon gjithashtu një vend.

Vetëm shtatë pikë i ndajnë Reds nga vendi i katërt, pavarësisht nga sezoni i tyre i dobët, dhe me ata që kanë dy ndeshje më pak, ka një shans që lojtarët e Jurgen Klopp t’ia arrijnë qëllimit.

Parashikohet se kush do ta fitojë Ligën e Kampionëve në këtë edicion - shanset në përqindje
Lexo po ashtu Parashikohet se kush do ta fitojë Ligën e Kampionëve në këtë edicion - shanset në përqindje

Nëse i fitojnë ato ndeshje, vetëm një pikë i ndan ata dhe Tottenhamin – edhe pse Newcastle ka dy ndeshje më pak se skuadra e Londrës veriore dhe aktualisht është vetëm dy pikë prapa tyre.

Kanë mbetur edhe ndeshje të rëndësishme për t’u luajtur këtë sezon, me disa ndeshje mes gjashtë ekipeve të mëdha që do të zhvillohen në javët e ardhshme.

Liga Premier rikthehet pas pushimit ndërkombëtar më 1 prill dhe Liverpooli përballet me kampionin aktual Manchester City në Etihad.

Muaji i shenjtë i Ramazanit po afron: Liga Premier merr vendim për lojtarët që do agjërojnë
Lexo po ashtu Muaji i shenjtë i Ramazanit po afron: Liga Premier merr vendim për lojtarët që do agjërojnë

Të nesërmen, Manchester United udhëton në Newcastle dhe një fitore për skuadrën e Eddie Howe do t’i barazojë pikët me Djajtë e Kuq.

Liverpooli gjithashtu pret liderët e ligës Arsenal, Newcastle luan me Spurs dhe United shkon në White Hart Lane.

Secila prej këtyre ndeshjeve mund të ketë një ndikim të madh në garë dhe United ka kundërshtarë të vështirë jashtë gjashtëshes së parë, duke u detyruar gjithashtu të luajë me Chelsean dhe Brentfordin.

Real Madridi mund të thyejë rekordet e të ardhurave të Ligës së Kampionëve pasi dominojnë garën
Lexo po ashtu Real Madridi mund të thyejë rekordet e të ardhurave të Ligës së Kampionëve pasi dominojnë garën

Dhe me Spurs që kanë një sezon të trazuar nën drejtimin e Antonio Conte, kjo mund të lejojë që Liverpool të hyjë në top katërshe dhe United mund të largohet.

Por, ky i fundit ende mund të kualifikohet në Ligën e Kampionëve përmes garave evropiane.

Ndërsa shumë e lidhin kualifikimin në Ligën e Kampionëve me vendin ku një skuadër përfundon në ligë, United mund të kualifikohej nëpërmjet një metode alternative nëse Liverpool do të hynte në top katërshe – është përmes Ligës së Evropës.

Dyshime të forta se shorti i Ligës së Kampionëve u manipulua
Lexo po ashtu Dyshime të forta se shorti i Ligës së Kampionëve u manipulua

Fituesi i kompeticionit kualifikohet automatikisht në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm dhe United është dukur si skuadra që duhet mposhtur deri më tani, duke eliminuar liderin e La Ligës, Barcelonën, përpara se të kalonte me lehtësi Real Betisin.

Një tjetër skuadër spanjolle – Sevilla e pret në çerekfinale, dhe Djajtë e Kuq do të përballen me fituesin e duelit mes Juventusit dhe Sporting Lisbonës në gjysmëfinale nëse ata kalojnë tutje.

Pra, hipotetikisht, nëse Arsenali dhe City përfundojnë në dy vendet e para, të ndjekur nga një nga Newcastle ose Tottenham dhe më pas Liverpool, ata, së bashku me United, a do të ishin skuadrat angleze në Ligën e Kampionëve të vitit të ardhshëm?

Epo, ndoshta jo – sepse Chelsea gjithashtu mund të ketë një rol të madh në atë se kush kualifikohet.

Blutë janë aktualisht në vendin e dhjetë në ligë dhe janë ende duke garuar në Ligën e Kampionëve pasi janë 11 pikë prapa vendit të katërt.

Por, nëse Chelsea fitoren garën më të madhe për klube në kontinentin e vjetër, ata do të eliminonin nga vendet e kualifikimit këdo që përfundon në vendin e katërt në ligë.

Liverpoolit i thuhet se ata janë një klub i madh, ndërsa Jurgen Klopp një fëmijë – u kërkohet largimi i disa lojtarëve
Lexo po ashtu Liverpoolit i thuhet se ata janë një klub i madh, ndërsa Jurgen Klopp një fëmijë – u kërkohet largimi i disa lojtarëve

Gjithçka varet nga rregullat e kualifikimit të UEFA-s, pasi maksimumi pesë skuadra nga çdo ligë lejohen të konkurrojnë në një kompeticion evropian.

Fituesit e Ligës së Kampionëve kualifikohen automatikisht në kompeticionin e vitit të ardhshëm, kështu që nëse Chelsea do të fitonte turneun e këtij viti dhe United do të fitonte gjithashtu Ligën e Evropës, atëherë ata do të kualifikoheshin.

Kjo do të thotë se vetëm tri skuadrat e para në Ligën Premier mund të kualifikohen gjithashtu, gjë që do të bënte që kushdo që përfundon në vendin e katërt këtë sezon – një nga Liverpooli, Tottenhami apo Newcastle në këtë situatë – të eliminohet nga vendet e kualifikimit. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

La Liga
La Liga më në fund miraton planin e qëndrueshmërisë, Barcelona tani ka drejt rinovimesh dhe transferimesh

La Liga më në fund miraton planin e qëndrueshmërisë, Barcelona tani ka drejt rinovimesh dhe transferimesh

La Liga
Tashmë është zyrtare, Milani liron Maldinin nga detyra

Tashmë është zyrtare, Milani liron Maldinin nga detyra

Serie A
Juventusi njofton Realin dhe Barcën se po largohet nga projekti i Superligës Evropiane

Juventusi njofton Realin dhe Barcën se po largohet nga projekti i Superligës Evropiane

Ndërkombëtare
‘Largohem me shije të hidhur’ – Di Maria konfirmon mosvazhdimin e kontratës me Juventusin

‘Largohem me shije të hidhur’ – Di Maria konfirmon mosvazhdimin e kontratës me Juventusin

Serie A
Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

La Liga
Kalo në kategori