LAJMI I FUNDIT:

Real Madridi mund të thyejë rekordet e të ardhurave të Ligës së Kampionëve pasi dominojnë garën

Real Madridi mund të thyejë rekordet e të ardhurave të Ligës së Kampionëve pasi dominojnë garën

Të ardhurat në Ligën e Kampionëve janë diçka për të cilat flasin të gjithë klubet e përfshira, por shumat aktuale nuk dihen shumë kohë pas përfundimit të sezonit, aq sa shpërndarja e saktë e edicionit të fundit, atyre të fituar nga Reali në Paris.

Reklama

Zakonisht nuk shpallet deri në maj të vitit pasardhës, megjithëse ndonjëherë përkon me kongresin e UEFA-s, që në këtë rast është në prill.

Ajo që duket e qartë, është se Real Madrid mund të thyejë të gjitha rekordet e të ardhurave të Ligës së Kampionëve këtë sezon dhe të arrijë në 140 milionë euro nëse fiton garën.

Parashikohet se kush do ta fitojë Ligën e Kampionëve në këtë edicion - shanset në përqindje
Lexo po ashtu Parashikohet se kush do ta fitojë Ligën e Kampionëve në këtë edicion - shanset në përqindje

Kjo për shkak se formula e tregut do të thotë që një pjesë e të ardhurave të Ligës së Kampionëve shpërndahet midis të gjitha klubeve nga i njëjti vend, por Real Madrid është e vetmja skuadër spanjolle që ka kaluar fazën e grupeve.

Në vitet e mëparshme, për shembull, Juventus ishte skuadra e vetme italiane në raundet e eliminimit dhe, edhe pa fituar titullin, Bianconerët ishin skuadra që mori më shumë para, siç ndodhi në vitin 2015, duke arritur në 89 milionë euro krahasuar me 61 milionë euro që kishte marrë Barcelona.

Cilat janë kriteret e UEFA-s për shpërndarjen e parave të Ligës së Kampionëve?

Ancelotti ka paralajmëruar lojtarët e Real Madridi ditë më parë për Chelsean
Lexo po ashtu Ancelotti ka paralajmëruar lojtarët e Real Madridi ditë më parë për Chelsean

Formula e aplikuar nga UEFA në këtë shpërndarje shikon:

Gjysma e shumës që përfaqëson vlerën e secilit merkato do të shpërndahet mes klubeve sipas performancës së tyre në kampionatin e mëparshëm kombëtar. Ndarja në tabelën e mëposhtme do të zbatohet ndërmjet klubeve të çdo federate të caktuar.

Gjysma tjetër e shumës që përfaqëson vlerën e secilit merkato do të paguhet në përpjesëtim me numrin e ndeshjeve të luajtura nga secili klub në Ligën e Kampionëve për edicionin 2022/23.

Sa herë që një klub nga një federatë e përfaqësuar nga një ose më shumë klube në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve eliminohet në ndonjë nga raundet kualifikuese, 10 për qind e pjesës së tregut të asaj federate do t’i zbritet dhe do t’i ndahet klubit të eliminuar.

Shumat e ndryshme që shpërndahen nga grupi i tregut në baza klub pas klubi mund të llogariten vetëm pasi të jenë finalizuar të gjitha kontratat dhe jo para përfundimit të garës, pasi shuma e saktë për çdo klub varet nga këta faktorë të tjerë:

Shuma aktuale përfundimtare në grupin e tregut

Dyshime të forta se shorti i Ligës së Kampionëve u manipulua
Lexo po ashtu Dyshime të forta se shorti i Ligës së Kampionëve u manipulua

Përbërja e klubeve pjesëmarrëse në Ligën e Kampionëve për sezonin 2022/23.

Numri i klubeve nga çdo federatë e caktuar që konkurrojnë në sezonin 2022/23 në Ligën e Kampionëve.

Pozicioni përfundimtar i çdo klubi konkurrues në sezonin e tij të mëparshëm të kampionatit kombëtar.

Performanca e secilit klub në Ligën e Kampionëve 2022/23.

Shumat e shpërndara nga UEFA.

Në edicionin aktual UEFA po shpërndan mbi dy milionë euro. Kjo është 15.6 milionë euro për pjesëmarrjen në fazën e grupeve, 2.8 milionë euro për çdo fitore, 930.000 euro për një barazim, 9.6 milionë euro për të qenë në 1/8 e finales, 10.6 milionë euro për çerekfinalet, 12.5 milionë euro për gjysmëfinalen, 15.5 milionë euro për finalen dhe 4.5 milionë euro të tjera për ngritjen e trofeut.

Cili është ndryshimi nga sezonet e tjera? Epo, Real Madridi ishte skuadra e vetme spanjolle në të tetën dhe përqindja e grupit të tregut shkon tërësisht për klubin, me bonusin e shtuar të të qenit kampion i La Ligës.

“Të gjitha ekipet do të eliminohen”, Cassano tallet me skuadrat e Serie A në Evropë
Lexo po ashtu “Të gjitha ekipet do të eliminohen”, Cassano tallet me skuadrat e Serie A në Evropë

Deri më tani, ata kanë fituar 47.9 milionë euro për sukseset sportive të arritura deri më tani dhe, mbi të, duhet të fitojnë me koeficientin përkatës të UEFA-s sipas asaj që është bërë në dekadën e fundit.

Sa më i lartë koeficienti, aq më shumë pikë. Dhe çdo pikë, me një maksimum prej 32, i jep çdo klubi 1.1 milion euro.

Në edicionin e fundit të Ligës së Kampionëve, pa llogaritur merkaton, Real Madridi fitoi 110.1 milionë euro, ndërsa në këtë shifra mund të rritet, pasi për momentin mund të jetë tashmë rreth 75 milionë euro. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Man City nuk i lë asgjë rastësisë, ka përgatitur edhe detajin e fundit ndaj Interit për finalen e Ligës së Kampionëve

Man City nuk i lë asgjë rastësisë, ka përgatitur edhe detajin e fundit ndaj Interit për finalen e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Ligat tjera
Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Liga e Kampionëve
Një nga dështimet më të madha të Jurgen Klopp përfundoi në Bundesligë te Werder Bremen

Një nga dështimet më të madha të Jurgen Klopp përfundoi në Bundesligë te Werder Bremen

Bundesliga
Largimi i fituesve të Topit të Artë nga Evropa – në skenën e madhe ka mbetur vetëm edhe një

Largimi i fituesve të Topit të Artë nga Evropa – në skenën e madhe ka mbetur vetëm edhe një

Ndërkombëtare

"Shumë projekte janë shkatërruar nga ndjekja e trofeut të Ligës së Kampionëve" - Guardiola tregon tërthorazi se çfarë e pret Interin në finale

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori