LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë karakteret e famshme të filmave të animuar që janë bazuar në njerëz të vërtetë

Dhjetë karakteret e famshme të filmave të animuar që janë bazuar në njerëz të vërtetë
2. Divine dhe Ursula

Disa karaktere të filmave të animuar mund të jenë kaq të paharrueshëm – është sikur ata janë njerëz aktualë. Dhe kjo është e lehtë për tu shpjeguar.

Animatorët marrin frymëzimin e tyre nga jeta dhe bazojnë disa personazhe në të famshëm. Për shembull, ‘Aladdin’-i i Disney-t u frymëzua nga Tom Cruise dhe rrëmujat nga “Junge Book” u bazuan në grupin The Beatles.

Bright Side ka sjell së fundmi për lexuesit 10 nga këto histori të mrekullueshme.

1. Aladdin dhe Tom Cruise

Aladdin-i i Disney-t u dizenjua nga ekipi i Glen Keane. Fillimisht, heroi duhej të ishte trembëdhjetë vjeç dhe fillimisht i ngjante aktorit Michael J. Fox. Gjatë prodhimit, ekipi vendosi që dizajni i personazhit të ishte shumë djaloshar dhe nuk tërhoqi sa duhet për audiencën. Kështu që ai ishte në moshën përafërsisht 18 vjeç dhe i ridizajnuar me aktorin Tom Cruise dhe disa modele Calvin Klein në mendje.

Reklama
2. Divine dhe Ursula

Ursula është një personazh i paharruar i Disney-t nga filmi “Little Mermaid”. Ajo u krijua nga regjisori Ron Clements dhe skenaristi John Musker. Por jemi të sigurt se vështirë dikush e di se paraqitja e Ursulas ishte frymëzuar nga aktorja amerikane dhe mbretëresha e dragoit, Divine. Patjetër që mund të shohim se çfarë kanë të përbashkët dhe nuk është vetëm pamja e tyre, por edhe shprehjet e tyre të fytyrës.

3. Bella dhe Katharine Hepburn

Përkundër faktit se Disney dëshironte që “E bukura dhe Bisha” të ngjanin me një film të modës së vjetër, animatorët donin që Bella të dukej si “një grua që ishte para kohës së saj”. Frymëzuar nga lëvizja për të drejtat e grave, skenaristja Linda Woolverton vendosi të shmangte krijimin e një tjetër princeshë “të pasigurt” të Disney-t dhe dëshironte ta portretizonte Bellan si një feministe kokëfortë. Woolverton nuk pranoi të shikonte përshtatjen e vjetër të përrallës dhe zgjodhi ta bazonte Bellan në aktoren amerikane Katharine Hepburn, e cila luajti Jo Mars në filmin “Little Women”.

Reklama
4. Borëbardha dhe Hedy Lamarr, Marge Champion, dhe Adriana Caselotti

Borëbardha e Disney-t u frymëzua nga tri vajza: Hedy Lamarr, Marge Champion dhe Adriana Caselotti. Hedy Lamarr ishte një aktore austriake që u bë e njohur për një skenë nudo skandaloze në filmin “Ekstasy”. Marge Champion ishte një balerinë e famshme, e cila së shpejti do të mbushë 100 vjet dhe zëri i Borëbardhës ishte zëri i Adriana Caselotti.

5. Josh Saviano dhe Milhouse Van Houten

Ka kaq shumë gjëra të përbashkëta midis personazhit të “The Simpsons”, Milhouse dhe Josh Savianos i cili u bë i famshëm për shkak të rolit të tij në vitet e mrekullueshme. Nuk është çudi që Milhouse Van Houten konsiderohet të jetë një personazh i bazuar nga Saviano. Në ditët e sotme Josh Saviano është një avokat amerikan.

6. Jessica Rabbit dhe Rita Hayworth

Versioni i filmit të Jessica Rabbit u frymëzua nga aktore të ndryshme, por animatori Richard Williams shpjegoi më vonë se ai ishte përpjekur ta bënte atë si Rita Hayworth. Gjithashtu, ata morën frymëzimin e flokëve nga Veronica Lake.

Reklama
7. Edna Mode dhe Edith Head

Edna Mode nga “The Incredibles” besohet se ka qenë e bazuar në stilisten, Edith Head. Sidoqoftë, ka spekulime të vazhdueshme që kryeredaktorja e “Vogue”, Anna Wintour dhe aktorja Linda Hunt ishin gjithashtu një frymëzim për personazhin Edna.

8. Tinker Bell dhe Margaret Kerry

Ka një mit që versioni origjinal i animuar i “Tinker Bell” u modelua si frymëzim nga Marilyn Monroe. Kjo ndoshta ndodhi për shkak të flokëve bionde të personazhit. Megjithatë, animatori i Disney-t, Marc Davis e emëroi Margaret Kerryn si frymëzimin e tij. Kerry është një aktore amerikane dhe mikpritëse e radios. Në vitin 2006 ajo publikoi autobiografinë e saj “Tinker Bell Talks: Tales of a Pixie Dusted Life”.

9. Fushat e Z. Magoo dhe W. C. Fields

Z. Magoo u krijua në vitin 1949 dhe paraqitja e tij e parë ishte në karikaturën e shkurtër “The Ragtime Bear”, e shkruar nga Millard Kaufman. Krijimi i tij ishte një bashkëpunim idesh. Regjisori i animacionit John Hubley pjesërisht e bazoi personazhin tek xhaxhai i tij, Harry Woodruff dhe W. C. Fields, i cili ishte një komedian i famshëm amerikan. Ne padyshim shohim shumë tipare që ata kanë të përbashkëta.

Reklama
10. “The Jungle Book” dhe The Beatles

Personazhet nga “The Jungle Book” u hartuan bazuar në grupin The Beatles. Ju mund të njihni të njëjtat prerje flokësh në stilin “moptop” dhe theksin e tyre anglez. Personazhet gjithashtu ishin planifikuar që të transmetoheshin me zërin e secilit anëtar të grupit, por kjo nuk u realizua për shkak të problemeve me orarin e tyre.

Bonusi: Logoja e Metro Goldwyn Mayer dhe Luani Leo

Luani Leo është personazhi ikonik për studion e filmit në Hollywood, “Metro-Goldwyn-Mayer”. Që nga viti 1916 ka pasur shtatë luanë të ndryshëm të përdorur për logon MGM: Slats, Jackie, Telly, Kafe, Tanner, George dhe Leo. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Magazina
Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Magazina
Luiz Ejlli e thotë në Big Brother VIP Albania: Kam tentuar të bëj vetëvrasje

Luiz Ejlli e thotë në Big Brother VIP Albania: Kam tentuar të bëj vetëvrasje

Magazina
Granit Xhaka uron bashkëshorten për ditëlindje: Pas një burri të suksesshëm gjithmonë fshihet një partnere e mrekullueshme

Granit Xhaka uron bashkëshorten për ditëlindje: Pas një burri të suksesshëm gjithmonë fshihet një partnere e mrekullueshme

Magazina
Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Butrint Avdyli
“Shko vishu se na mbyte” - Luizi mahnitet nga dukja e Jorit teksa e ‘ngacmon’ gjatë sfilatës

“Shko vishu se na mbyte” - Luizi mahnitet nga dukja e Jorit teksa e ‘ngacmon’ gjatë sfilatës

Magazina
Kalo në kategori