Georginio Wijnaldum më në fund është lojtar i Romës.

Pas përfundimit të lëvizjes së tij nga Paris Saint-Germain këtë javë, janë përmbledhur disa detaje kyçe rreth mesfushorit qendror.

Duke filluar me shqiptimin e emrit të tij

Emri i parë është me siguri mjaft i lehtë, edhe për italianët – i shkruar Georginio, i shqiptuar tamam si Giorginio.

Sidoqoftë, mbiemri mund të jetë pak më i vështirë për ata që nuk e njohin atë. Në holandisht shqiptimi fonetik i Wijnaldum është ‘Vainaldem’.

LIVE: Afati kalimtar veror 2022 LIVE: Afati kalimtar veror 2022

Aty ku filloi gjithçka

Wijnaldum lindi në Roterdam më 11 nëntor 1990.

Të dy prindërit e Georginio janë nga Surinami, ish-kolonia holandeze që ende ruan lidhje të ngushta me vendin evropian (është i vetmi komb i Amerikës së Jugut që ka holandishten si gjuhë zyrtare).

Wijnaldum nuk është sigurisht lojtari i parë i madh holandez që ka dalë nga rrënjët surinamaze: Ruud Gullit dhe Frank Rijkaard janë dy të tjerë.

Pozicioni i tij

Një mesfushor qendror, Wijnaldum ka krijuar gjithnjë e më shumë një reputacion për veten si një prani gjithëpërfshirëse në qendër të fushës, duke qenë ndoshta më i njohur për talentin e tij sulmuese gjatë fazës së hershme të karrierës së tij.

Me 109 gola në 606 paraqitje deri më tani, ai sy për gol sigurisht që nuk ka humbur, por gjatë kohës së tij në Liverpool ai vazhdimisht impresiononte me aftësinë e tij për të kontribuar në të gjitha fazat e lojës në mesfushë.

Një rekord në Feyenoord

Pasi filloi karrierën e tij me skuadrën e vendlindjes, Sparta Rotterdam, si adoleshent ai kaloi te Feyenoord – me të cilin do të arrinte përparimin e tij të madh. Për ta ai bëri debutimin e tij kundër Groningenit në prill 2007, kur ishte ende vetëm 16 vjeç.

Në të vërtetë, në atë moment ai u bë debutuesi më i ri i klubit historik holandez, megjithëse vitin e kaluar ai rekord u thye më në fund nga Antoni Milambo (16 vjet e 131 ditë, 17 më i ri se Georginio).

Një karrierë në nivele të larta

Në vitin 2011, Georginio iu bashkua PSV Eindhoven, me të cilin do të fitonte titullin holandez, një Kupë Hollandeze (e kishte fituar më parë me Feyenoord) dhe Superkupën holandeze.

Ai do të transferohej te Newcastle në vitin 2015, duke shënuar 11 gola dhe duke dhënë pesë asistime në sezonin e tij të vetëm me Magpies në Ligën Premier. Kjo formë i dha atij interes nga Liverpooil, tek i cili u transferua verën e ardhshme.

Në Liverpool ai fitoi pothuajse gjithçka: Ligën Premier, Ligën e Kampionëve, Kupën e Botës për Klube dhe Superkupën e Evropës.

Në vitin 2021 ai u largua nga Reds dhe iu bashkua Paris Saint-Germain, duke fituar Ligue 1 vitin e ardhshëm.

Pseudonimi i tij

Për shumë njerëz ai është thjesht Gini – megjithëse edhe vetë lojtari nuk mund ta kujtojë se kush ishte i pari që i dha atij emërtimin.

“Një mik më quajti Gini dhe që atëherë jam Gini”, deklaroi ai.

Kënga për Ginin

Tifozët e Liverpoolit përfundimisht dedikuan një këngë të veçantë për Wijnaldum. Kujdes: pasi ta keni dëgjuar një herë, do t’ju ngecë në kokë për pak kohë!

Nuk janë vetëm fansat që e pëlqejnë këngën…

Kënga merr frymëzimin e saj nga kënga “This Girl” nga Cookin’ on 3 Burners.

Idhulli i tij i fëmijërisë

Heroi i Georginio si fëmijë ishte Zinedine Zidane.

“Ai ishte teknikisht shumë i mirë dhe bëri që gjithçka të dukej e lehtë”, ka thënë Wijnaldum.

Golat për Kombëtaren

Tani një anëtar i njohur i kombëtares holandeze, Wijnaldum ka treguar sy për gol ndërsa ishte në detyrë me vendin e tij në më shumë se një rast.

Këtu janë 10 golat e mrekullueshëm të tij për Holandën!

Në rrjetet sociale

Është e drejtë të thuhet se shumë tifozë të Romës tani janë të vetëdijshëm për praninë e Wijnaldum në mediat sociale, duke i ndjekur me zell postimet e tij – dhe ndonjëherë duke kërkuar për kuptimin e fshehur për ta – sidomos gjatë javëve të fundit.

Sidoqoftë, për ata që nuk e kanë bërë tashmë, mund ta ndiqni në  Instagram,  Facebook, Twitter dhe TikTok. /Telegrafi/