LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë fanellat më të bukura në histori të futbollit – Italianët mbretër, befasojnë fanellat e Kombëtareve (Foto)

Dhjetë fanellat më të bukura në histori të futbollit – Italianët mbretër, befasojnë fanellat e Kombëtareve (Foto)

Fourfourtwo.com ka publikuar një shkrim ku ka nxjerrë fanellat më të bukura në histori të futbollit dhe vitet që janë bartur ato.

Çfarë e bën një fanellë të futbollit madhështore? Si duket? Kush e kishte veshur? Nëse një ekip fitoi gjëra të mëdha me të? Nëse ju bën të buzëqeshni?

Këto janë të gjitha, por që ndoshta nuk janë edhe asnjë prej tyre.


Fanellat për të gjithë janë tërësisht subjektive dhe është shumë vështirë për t’u vlerësuar. Por ekziston shpesh një pajtim i përgjithshëm për shumë prej tyre.

Neal Heard  ka bërë një libër për fanellat.

“Kam zbuluar se fanellat ngjallin kujtime te njerëzit”, thotë ai.

“Më pëlqen fakti që në të gjithë globin mund ta vishni një fanellë dhe dikush do t’ju ndalojë dhe do t’ju pyesin: ‘Ku e keni marrë këtë?’”.

Neal ka renditur 50 fanellat më të mira, ndërsa ne ua sjell 10 më të bukurat./Telegrafi/  

10.Ascoli, fanella e parë (1981-82)

9.Bastia, fanella e parë (1978-79)

8.Napoli, fanella e parë  (1990-91)

7.Saint-Etienne, fanella e parë (1980-81)

6.Franca, fanella e parë (1984)

5.Angli, fanella e tretë (1990)

4.Lazio, fanella e parë (1982-83)

3.Holandë, fanella e parë (1976)

2.Boca Juniors, fanella e parë (1981)

1.Danimarka, fanella e parë (1986)

Në trend Sport

Më shumë
Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Premier League
Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Përfaqësueset
Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

La Liga
Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Serie A
Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori