LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë fanellat më të bukura në histori të futbollit – Italianët mbretër, befasojnë fanellat e Kombëtareve (Foto)

Dhjetë fanellat më të bukura në histori të futbollit – Italianët mbretër, befasojnë fanellat e Kombëtareve (Foto)

Fourfourtwo.com ka publikuar një shkrim ku ka nxjerrë fanellat më të bukura në histori të futbollit dhe vitet që janë bartur ato.

Reklama

Çfarë e bën një fanellë të futbollit madhështore? Si duket? Kush e kishte veshur? Nëse një ekip fitoi gjëra të mëdha me të? Nëse ju bën të buzëqeshni?

Këto janë të gjitha, por që ndoshta nuk janë edhe asnjë prej tyre.

Fanellat për të gjithë janë tërësisht subjektive dhe është shumë vështirë për t’u vlerësuar. Por ekziston shpesh një pajtim i përgjithshëm për shumë prej tyre.

Neal Heard  ka bërë një libër për fanellat.

“Kam zbuluar se fanellat ngjallin kujtime te njerëzit”, thotë ai.

“Më pëlqen fakti që në të gjithë globin mund ta vishni një fanellë dhe dikush do t’ju ndalojë dhe do t’ju pyesin: ‘Ku e keni marrë këtë?’”.

Neal ka renditur 50 fanellat më të mira, ndërsa ne ua sjell 10 më të bukurat./Telegrafi/  

10.Ascoli, fanella e parë (1981-82)

9.Bastia, fanella e parë (1978-79)

8.Napoli, fanella e parë  (1990-91)

7.Saint-Etienne, fanella e parë (1980-81)

6.Franca, fanella e parë (1984)

5.Angli, fanella e tretë (1990)

4.Lazio, fanella e parë (1982-83)

3.Holandë, fanella e parë (1976)

2.Boca Juniors, fanella e parë (1981)

1.Danimarka, fanella e parë (1986)

Në trend Sport

Më shumë
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

La Liga
Xavi i përgjigjet akuzave ndaj Barcelonës për ryshfet

Xavi i përgjigjet akuzave ndaj Barcelonës për ryshfet

La Liga
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Nga Ibrahimovic te Toure dhe Gotze, lojtarët që dështuan nën drejtimin e Pep Guardiolës

Nga Ibrahimovic te Toure dhe Gotze, lojtarët që dështuan nën drejtimin e Pep Guardiolës

Ndërkombëtare
Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Ligat tjera
Kalo në kategori