LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë ditë që do të shënojnë historinë e Barcelonës

Dhjetë ditë që do të shënojnë historinë e Barcelonës

Barcelona është duke rrezikuar të ardhmen e afërt jashtë fushës. 10 ditët e ardhshme do të shënojnë të ardhmen e katalunasve dhe institucioni është në pritje. Rezoluta e UEFA-s për rastin Negreira dhe vendimi i La Ligas për planin e fizibilitetit pritet të arrijnë deri më 12 qershori. Këto janë ditë nervash dhe tensioni të lartë brenda institucionit.

Reklama

Në zyrat e Barcelonës ata janë në pritje totale. Çdo vendim sportiv i nënshtrohet, mbi të gjitha, Fair Play Financiarit dhe padyshim që nuk do të ishte e njëjta gjë të planifikohej një ekip që nuk do të ishte në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Në parim, UEFA mund të demonstrojë të hënën më 12 qershor. Trupi gjykues, i cili  nisi hetimet në mars, këtë muaj është gati për të nxjerrë aktgjykimin.

Aleksander Ceferin po përfundon mbledhjen e të gjitha informacioneve. Ende nuk ka një vendim të prerë, por jemi përpara ditëve më vendimtare. Në fakt, Barcelona do të dërgojë në ditët në vijim përgjigjet për 70 pyetjet e bëra nga UEFA për rastin Negreira dhe pasi t’i studiojë ato, do të vendosë.

Nuk duhet harruar se organi ka fuqinë të sanksionojë klubin katalanas për një sezon dhe ta lërë jashtë Ligës së Kampionëve pa pasur nevojë për një vendim gjykate.

Skandali Negreira kalon në një nivel tjetër
Lexo po ashtu Skandali Negreira kalon në një nivel tjetër

Shumë dosje, në gatishmëri

Planifikimi i sportit është gjithashtu në pritje të zgjidhjes së La Ligas mbi planin e fizibilitetit. Barcelona mendon deri në tre skenarë të ndryshëm në varësi të reagimit të trupit. Se nuk mund të nënshkruhet asgjë, se mund të nënshkruhen shumë pak ose që bllokimi të përforcohet me një diferencë të caktuar.

Shumë operacione, jo vetëm transferimet, presin këtë përgjigje. Për shembull, regjistrimi i rinovimeve, si ai i Ronald Araujo ose Gavit. Ose edhe, padyshim, emri i yllit të muajve të fundit, Leo Messi. Xavi tha dje se presin një përgjigje nga argjentinasi javën e ardhshme.

Nëse plani i qëndrueshmërisë nuk është në rregull, Messi nuk do të jetë në gjendje të kthehet te Barcelona, por në rast se La Liga pranon udhërrëfyesin, as prania e tij nuk është e garantuar. Lojtari ende i PSG-së, këtë të shtunë do të luajë ndeshjen e fundit në Parc des Princes, do të ketë fjalën e fundit dhe sot e kësaj dite e ardhmja e tij duket e afërt me Arabinë Saudite.

Xavi: Messi vendos të ardhmen e tij në javën e ardhshme, është i mirëpritur te Barcelona
Lexo po ashtu Xavi: Messi vendos të ardhmen e tij në javën e ardhshme, është i mirëpritur te Barcelona

Megjithatë, klubi beson se lojtari do të flasë me ta përpara se të marrë një vendim të vendosur për destinacionin e tij.

Katalunasit do ta mbyllin sezonin të dielën kundër Celta Vigos me titullin e Superkupës dhe kampionatin e rregullt në vitrinat e tyre, por me gjithçka ende për t’u vendosur jashtë fushës.

La Liga dhe UEFA kanë të ardhmen e Barçës në duart e tyre. Do të jenë dhjetë ditë infarkt dhe nerva në zyrat e Barçës. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Paraqitje fantastike me gola që në start te Rapid Bukuresht - dyfishohet vlera e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Juventus mund të nënshkruajë me lojtarin e harruar të Tottenham, por me një kusht

Serie A
'Nuk është lojë e ndershme' - Tebas sulmon Real Madridin pas pretendimit të tyre për gjyqtarët

'Nuk është lojë e ndershme' - Tebas sulmon Real Madridin pas pretendimit të tyre për gjyqtarët

La Liga
Katër emra në radarin e Real Madridit për pasardhës të mundshëm të Carlo Ancelottit

Katër emra në radarin e Real Madridit për pasardhës të mundshëm të Carlo Ancelottit

La Liga
Napoli poston komunikatë për rastin e Osimhen – nuk i kërkon falje lojtarit për videon në TikTok

Napoli poston komunikatë për rastin e Osimhen – nuk i kërkon falje lojtarit për videon në TikTok

Serie A
Kalo në kategori