Kapiteni i Ajaxit, Matthijs de Ligt është zgjedhur lojtari më i mirë në botë nën moshën 20-vjeçare.

Gazeta franceze L’Equipe ka përpiluar një listë prej 50 lojtarësh që kanë shkëlqyer në futbollin botëror dhe yllit holandez, De Ligt, 19 vjeç, është zgjedhur si i pari duke lënë mbrapa emra si Jadon Sancho dhe Joao Felix.

De Ligt, i cili ka qenë i lidhur me Barcelonën dhe Paris Saint-Germain , u përshkrua si “monstruoz” pas zgjedhjes si më i miri.

PSG favorit absolut për De Ligt, pas ofertës për pagë të 'çmendur' PSG favorit absolut për De Ligt, pas ofertës për pagë të 'çmendur'

Qendërmbrojtësi i Holandës kishte një sezon të shkëlqyer pasi Ajaxi fitoi titullin në Eredivisie dhe Kupën e Holandës.

Ai gjithashtu u paraqit si titullar në skuadrën e Holandës të Ronald Koeman në finalen e Ligës së Kombeve, e cila përfundoi në një humbje 1-0 nga Portugalia.

UEFA publikon formacionin më të mirë të Ligës së Kombeve UEFA publikon formacionin më të mirë të Ligës së Kombeve

Sancho mori vendin e dytë dhe mesfushori i Bayer Leverkusen, Kai Havertz përfundoi i treti në listë.

Në listë ishin edhe emra tjerë të njohur si Gianluigi Donnarumma, Nicolo Zaniolo Matteo Guendouzi dhe Vinicius Junior.

Më poshtë janë top 20 lojtarët më të mirë në botë U-20 të zgjedhur nga L’Equipe:

Matthijs de Ligt (Ajax)

Jadon Sancho (Borussia Dortmund)

Kai Havertz (Bayer Leverkusen)

Joao Felix (Benfica)

Gianluigi Donnarumma (AC Milan)

Nicolo Zaniolo (Roma)

Moise Kean (Juventus)

Vinicius Junior (Real Madrid)

Declan Rice (West Ham United)

Ibrahima Konate (RB Leipzig)

Matteo Guendouzi (Arsenal)

Alban Lafont (Fiorentina)

Callum Hudson-Odoi (Chelsea)

Dan-Axel Zagadou (Borussia Dortmund)

Ryan Sessegnon (Fulham)

Evan N’Dicka (Eintracht Frankfurt)

Justin Kluivert (Roma)

Andreas Skov Olsen (Nordsjælland)

Phil Foden (Manchester City)

Kik Pierie (SC Heerenveen)

/Telegrafi/