Departamenti i Shteti Amerikan, ka njoftuar zyrtarisht rreth përurimit të objektit të ri të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Kosovë.

Në njoftimin e bërë nga departamenti i shtetit amerikan thuhet se, përurimi i objektit të ri të ambasadës së SHBA-së në Kosovë, është bërë në një shfaqje të miqësisë së qëndrueshme dhe partneritetit të rëndësishme me Kosovën.

Dhe se në ceremoninë e përurimit pjesëmarrës ishin, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të SHBA-së, Eliot Engel, Ambasdori Philip Kosnett dhe drejtori i byrosë së ndërtimeve të Jashtme (OBO) Addison D. “Tad” Davis IV, transmeton Telegrafi.

Përurohet objekti i ri i Ambasadës së SHBA-së, Kosnett thotë se do të jenë me Kosovën në secilin rrugëtim (Video) Përurohet objekti i ri i Ambasadës së SHBA-së, Kosnett thotë se do të jenë me Kosovën në secilin rrugëtim (Video)

Si dhe udhëheqësit e institucioneve në Kosovë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti.

Engel: Kosova duhet të trajtohet si shtet, BE-ja duhet t’i hapë dyert Engel: Kosova duhet të trajtohet si shtet, BE-ja duhet t’i hapë dyert

Departamenti amerikan, thotë se kampusi i ri ofron një platformë të sigurt, moderne, të qëndrueshme dhe elastike për diplomacinë e SHBA-Së në Kosovë.

“Ambasada e re është në shënjestër për të marrë çertifikimin LEED Gold nga Këshilli Amerikan për Ndërtimin e Energjisë dhe Projektit të Mjedisit (LEED® Gold), një shenjë e arritjeve të arritura në nivel global, në ndërtesat më të mira në ndërtesa të gjelbëruara.

Davis Brody Bond Architects dhe Planerët e Nju Jorkut, Nju Jork është arkitekti i projektimit për projektin dhe Page of Washington, DC, është arkitekti i rekordeve. BL Harbert International nga Birmingham, Alabama, ndërtoi objektin.

Që nga fillimi i Programit të Ndërtimit të Sigurisë Kapitale të Departamentit në vitin 1999, OBO ka përfunduar 159 objekte të reja diplomatike dhe ka 57 projekte të tjera në dizajn ose në ndërtim e sipër.

OBO siguron objekte të sigurta, funksionale dhe elastike që përfaqësojnë qeverinë e SHBA në vendin pritës dhe mbështesin stafin tonë në arritjen e objektivave të politikës së jashtme të SHBA.

Këto objekte përfaqësojnë vlerat amerikane dhe më të mirët në arkitekturën amerikane, dizajnin, inxhinierinë, teknologjinë, qëndrueshmërinë, artin, kulturën dhe ekzekutimin e ndërtimit”, thuhet në njoftimin e departamentit të shtetit amerikan./Telegrafi/