Diego Maradona u shpall i vdekur në moshën 60-vjeçare më 25 nëntor 2020, por në muajt që nga vdekja e tij nuk ka pasur asgjë tjetër veç polemikave, me zhvillimet e fundit që zbulojnë një komplot në lidhje me varrimin e tij.

Shkaku i vdekjes së Maradonës nuk është bërë ende i qartë dhe ka pasur hetime penale kundër mjekut të përfshirë në trajtimin e ish-yllit të Napolit. Megjithatë, ditët e fundit pjesë nga një libër i shkruar nga mjeku dhe gazetari, Nelson Castro, ka detajuar disa detaje tronditëse rreth vdekjes së Maradonës.

Dalin detaje të reja për vdekjen e Maradonës Dalin detaje të reja për vdekjen e Maradonës

Varrimi i Maradonës u ndryshua

“Ishte një grup i Gimnasia La Plata barra bravas që planifikuan të thyenin dhe të nxirrnin zemrën”, deklaroi Castro në një intervistë me El Trece.

Kjo nuk u realizua sepse njerëzit mësuan se do të ndodhte kështu që zemra e Maradonës u nxorrë. Është nxjerrë edhe për studim, sepse zemra e tij ka qenë shumë e rëndësishme në përcaktimin e shkakut të vdekjes, padyshim që informacioni është se ai është varrosur pa zemër. Është një fakt i njohur se legjenda argjentinase ishte në gjendje të keqe shëndetësore në muajt para vdekjes së tij, madje disa sugjeruan se ai nuk donte të përmirësohej, një teori që Castro e mbështet në shkrimet e tij.

Shtatë mjekë të përfshirë në vdekjen tragjike të Maradonës - zbulohen disa audioincizime Shtatë mjekë të përfshirë në vdekjen tragjike të Maradonës - zbulohen disa audioincizime

“Për fat të keq, ai kishte një personalitet të varur nga gjithçka që ishte shkatërruese për të, të tjerët do të kishin vdekur shumë kohë më parë”. Maradona kishte një trup të privilegjuar për sa i përket rezistencës së tij. Problemi është se ai kurrë nuk donte të bënte një rikuperim të qëndrueshëm.

Një atak në zemër konsiderohet gjerësisht si ngjarja që i dha fund jetës së ish-ikonës së Napolit, megjithëse u zbuluan disa detaje të habitshme për vetë organin aktual.

Vdekja e Maradonas mund të shmangej dhe përgjegjësitë do t’u atribuohen mjekëve – thuhet në raportin mjekësor të caktuar nga gjykata Vdekja e Maradonas mund të shmangej dhe përgjegjësitë do t’u atribuohen mjekëve – thuhet në raportin mjekësor të caktuar nga gjykata

“Zemra e Maradonës peshonte gjysmë kilogrami, ishte një zemër shumë e madhe. Normalisht ata peshojnë 300 g, edhe pse ai kishte zemrën e një atleti që është më e madhe, kjo ishte e madhe për shkak të diçkaje tjetër. Ishte për shkak të dështimit të zemrës që kishte”, ka shtuar më tej ai. /Telegrafi/