LAJMI I FUNDIT:

Cybertruck mund të mos vijë kurrë në Evropë, ja pse

Cybertruck mund të mos vijë kurrë në Evropë, ja pse

Tesla lansoi të enjten kamionçinën e shumëpritur Cybertruck, që ishte paralajmëruar vite më parë.

Në eventin e lansimit janë kryer dërgesat e para të kamionçinës nga prodhuesi amerikan i veturave elektrike, transmeton Telegrafi.

Por, a mund të vijë Cybertrucku edhe në Evropë?

Zëvendës-presidenti i Tesla-s për Inxhinierinë e Automjeteve, Lars Movray konfirmoi për TopGear Netherlands se Cybertrucku mund të mos vijë kurrë në Evropë.

Kjo për shkak të dizajnit specifik që ka kjo kamionçinë dhe për t’u shitur në Evropë duhet të jetë në përputhje me rregulloret evropiane për dizajne të caktuara.

Rregulloret evropiane parashikojnë që skajet e pjesëve të makinave të jenë më të lakuara dhe të lëmuara dhe jo të mprehta dhe këndore.

“Së pari, tregu për kamionçina në Amerikë është i madh”, tha Moravy. “Dhe dy: Rregullohet evropianet parashohin një trashësi lakore prej 3.2 milimetrash në pjesët e spikatura. Për fat të keq, në këtë rast është e pamundur të arrihet”, shtoi ai. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Mercedes po ndryshon dizajnin - shikoni se si do të duket modeli i ri

Mercedes po ndryshon dizajnin - shikoni se si do të duket modeli i ri

Koncepte
Fillon shitja e Golfit të ri, ja çfarë ofron

Fillon shitja e Golfit të ri, ja çfarë ofron

Auto
Volkswagen ishte marka më e shitur në Evropë në vitin 2023

Volkswagen ishte marka më e shitur në Evropë në vitin 2023

Auto
Po vijnë semaforët me një ngjyrë tjetër, me ndihmën e inteligjencës artificiale shkencëtarët zbulojnë metodën si të reduktojnë bllokimet dhe konsumin e karburantit

Po vijnë semaforët me një ngjyrë tjetër, me ndihmën e inteligjencës artificiale shkencëtarët zbulojnë metodën si të reduktojnë bllokimet dhe konsumin e karburantit

Auto
Historia e ideatorit nga Kosova, Qëndrim Thaçi që prodhoi super-makinën shqiptare që do të konkurrojë me Lamborghinin e Ferrarin

Historia e ideatorit nga Kosova, Qëndrim Thaçi që prodhoi super-makinën shqiptare që do të konkurrojë me Lamborghinin e Ferrarin

Auto
Kalo në kategori