Mbrëmë janë zhvilluar 11 ndeshje në ligën më të fortë të basketbollit në botë.

Golden State Warriors arritën të korrin edhe një fitore në luftën për të mbrojtur titullin e kampionit të NBA-s.

‘Luftëtarët’ triumfuan para shikuesve të vetë në Oracle Arena kundër Minnesota Timbervolwes me rezultat 116:108.

Vetëm çereku i fundit i takoi skuadrës mysafire, gjë që ishte e pamjaftueshme për të shmangur humbjen.

Basketbollisti më efikas në radhët e vendasve ishte Stephen Curry me 38 pikë. Ai u ndihmua nga Klay Thompson që shtoi 26 pikë dhe katër më pak i pati edhe Kevin Durant.

Te ‘ujqërit’ më i miri në parket ishteKarl-Anthony Towns me 31 pikë gjersa njëzet sosh i shtoi edhe Andrew Wiggins.

Pas kësaj, Warriors kanë bilanc prej 19 fitoreve dhe nëntë humbjesh gjersa për Minnesotan ishte humbja e 14 kampionale kundrejt 13 triumfeve.

Ndryshe, Golden State në takimin e radhës do të takohet me Toronto Raptors ndërsa Timbervolwes do të ballafaqohen me Sacramento Kings. /Telegrafi/

Rezultatet tjera:

Indiana 109:101 Washington

Philadelphia 116:102 Detroit

Boston 113:102 New Orleans

Chicago 89:108 Sacramento

Milwaukee 108:92 Cleveland

Oklahoma City 122:113 Utah

Dallas 101:76 Orlando

Denver 105:99 Memphis

L.A.Lakers 108:105 Miami

Phoenix 119:123 L.A. Clippers