LAJMI I FUNDIT:

Cristiano Ronaldo mund të bëjë histori nesër mbrëma

Cristiano Ronaldo mund të bëjë histori nesër mbrëma

Cristiano Ronaldo mund të thyejë rekordin për më së shumti ndeshje ndërkombëtare për meshkuj me 197-të nëse luan nesër (e enjte).

Reklama

Portugalia përballet me Lihtenshtajnin në ndeshjen e parë kualifikuese për Euro 2024 dhe trajneri Roberto Martinez ka përzgjedhur sulmuesin legjendar.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë aktualisht ka po aq paraqitje sa sulmuesi i Kuvajtit, Badr Al-Mutawa, pasi kundër Marokut në Kampionatin Botëror në Katar ishte paraqitja e tij e 196-të.

‘Dora e djathtë’ e Cristiano Ronaldos largohet nga Portugalia
Lexo po ashtu ‘Dora e djathtë’ e Cristiano Ronaldos largohet nga Portugalia

Forma e tij e shkëlqyer te Al Nassr ka rezultuar në një ftesë dhe vetëm një ndeshje tjetër ndërkombëtare do ta shihte atë të thyente një tjetër rekord.

Ronaldo e zhvilloi ndeshjen e tij të parë për Portugalinë në moshën 18-vjeçare, kur hyri në vend të Luis Figos në një miqësore kundër Kazakistanit në vitin 2003.

Ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar në ndeshjen e tij të tetë kundër Greqisë.

Inteligjenca Artificiale krijon formacionin më të mirë në histori të Manchester United - shumë legjenda mbesin jashtë tij
Lexo po ashtu Inteligjenca Artificiale krijon formacionin më të mirë në histori të Manchester United - shumë legjenda mbesin jashtë tij

Ronaldo e kaloi Ali Daein shtatorin e kaluar për numrin më të madh të golave ​​ndërkombëtarë, duke shënuar dy gola kundër Republikës së Irlandës për të kaluar numrin e 109 golave nga iraniani.

38-vjeçari që atëherë e ka çuar numrin e tij në 118 gola për kombin e tij. /Telegrafi/