Conchita Wurst ka zbuluar sesi fitorja e saj në Eurovision hapi rrugën në mbarë botën për njerëzit si ajo.

Reklama

Duke folur në një event të Booking.com të shtunën, këngëtari/ja austriake, e cila fitoi konkursin në vitin 2014, thotë se fitorja e saj ‘detyroi’ një bisedë globale rreth gjinisë, shkruan DailyMail.

“Mendoj se ata ishin të detyruar, veçanërisht në Austri, ata duhej të mendonin se çfarë është mashkullore dhe çfarë është femërore. Nëse ata donin të mendonin për këtë apo jo. Dhe kjo me të vërtetë u pranua”, tha 33-vjeçari/ja.

“Atëherë në vitin 2014, kishte kaq shumë njerëz ‘queer’ që hynin në treg, me Ru Paul’s Drag Race, me Laverne Cox dhe Caitlyn Jenner, edhe pse ne e anuluam atë”, shtoi ajo duke qeshur.

Reklama
Eurovisioni në frikë - një grup hakerësh rusë thuhet se po tentojnë të ndërhyjnë në serverët e votimit për ta ndaluar Ukrainën që të fitojë Eurovisioni në frikë - një grup hakerësh rusë thuhet se po tentojnë të ndërhyjnë në serverët e votimit për ta ndaluar Ukrainën që të fitojë
Reklama

“Fitorja ime ishte me të vërtetë ndikuese dhe u shndërrua në atë që është sot – të rinjtë sot janë kaq të sigurt. Bëhem i/e pasigurt kur flas me një 18-vjeçar! Dhe unë e dua atë. Më pëlqen ky lloj përparimi”, tha fituesi/ja e Eurovision 2014.

Conchita tregoi gjithashtu se si e ndikoi personalisht rritja drejt suksesit ndërkombëtar.

“Jeta ime ndryshoi plotësisht. Papritur keni njerëz që ju dëgjojnë. E gjeni veten në një tavolinë ku nuk jeni ftuar kurrë”, tha ajo.

“Për sa i përket muzikës në karrierë, kam punuar me kaq shumë njerëz të mrekullueshëm. Kjo është diçka që me të vërtetë e vlerësoj dhe jam shumë mirënjohës. Pasi të jeni anëtar i familjes së Eurovisionit, ata nuk ju lëshojnë kurrë”, tha Wurst.

Reklama
Reklama

Conchita, u rrit në famë veçanërisht pasi fitoi Eurovision Song Contest 2014, i cili atë vit u mbajt në Koepnhagë të Danimarkës.

Ylli i muzikës fitoi njohje globale me fitoren e saj epike në konkursin evropian me këngën “Rise Like A Phoenix”.

Suksesi shënoi fitoren e parë të Austrisë në këtë shfaqje që nga viti 1966.

Pavarësisht se fitoi në zvarritje të plotë si Conchita, në vitin 2017 interpretuesi tha për Die Welt të Gjermanisë: “Ndjehem sikur dua të krijoj një personazh të ri… me zonjën me mjekër, kam arritur gjithçka që kam dashur që nga fitorja e Eurovisionit”.

“Këto ditë e pyes veten më shumë se kurrë, duke kërkuar atë që mund të bëj mirë. Unë jam duke kërkuar për veten time, dhe Tom rebelohet. Nuk kam më nevojë për të… Më duhet ta vras”, tha Conchita duke iu referuar vetes së saj. /Telegrafi/

Reklama
Reklama