LAJMI I FUNDIT:

Çka e shkakton ankthin e vjeshtës

Çka e shkakton ankthin e vjeshtës
Depositphotos

Ankthi, që për disa njerëz shfaqet në sezonin e vjeshtës, është shumë i zakonshëm

Reklama

Ky lloj ankthi nuk ka një shkak të jashtëm apo të dukshëm dhe ka tendencë të përsëritet çdo vit. Me kalimin e kohës mund të bëhet i dukshëm dhe ju mund të ndërmerrni hapa për ta parandaluar atë.

Një nga shkaqet është reduktimi i orëve të ditës, që përkthehet në më pak ekspozim nga diellit dhe më pak vitaminë D dhe ulje të niveleve të serotoninës. Të dy faktorë që ndikojnë në një gjendje jo të mirë emocionale.

Gjithashtu një rritje të hormonit melatoninës, tenton t’ju bëjë më të përgjumur dhe të dëshpëruar. Faktorë të tjerë përfshijnë ndryshimet e sjelljes, sepse ndërsa moti përkeqësohet, ne kalojmë më pak kohë jashtë dhe bëjmë më pak stërvitje. Ekspertët thonë se ankthi në këtë sezon mund të shfaqet për shumë arsye të tjera që nuk lidhen vetëm me ndikimin e motit.

Ai mund të shfaqet si rezultat i fillimit të shkollës, gjë që vë shpesh nën presion studentët për performancën dhe arritjen e objektivave vjetore. Gjithashtu kjo është një periudhë tranzicioni për nxënësit dhe studentët, të cilëve iu duhet të përshtaten me oraret e reja të gjumit.

Tani ata duhet të ngrihen më herët dhe të flenë më pak. Kjo mund të shkaktojë ankth, veçanërisht nëse ai shkaktohet nga gjumi i pakët. Megjithatë, ka edhe nga ata që ndihen më mirë kur kthehen në shkollë ose në punë dhe kanë një rutinë.

Ose nëse keni kaluar një verë të mrekullueshme dhe tashmë ajo kohë ka ikur, kjo mund të ngjallë tek ju dëshpërim dhe ndjenja ankthi. Së fundmi, festat e afërta janë shpesh një burim stresi. Gjatë tyre mund t’ju duhet të takoni shumë njerëz dhe ideja që duhet të jeni të lumtur, mund t’ju shkaktojë më tepër ankth.

Përpiquni të kaloni më shumë kohë jashtë për të përfituar sa më shumë nga rrezet e diellit gjatë ditës.

Stërvituni çdo ditë për të paktën 30 minuta.

Bëni ndryshime në regjimin ushqimor. Përgatisni supat tuaja të preferuara sezonale dhe ushqimet e ngrohta që nuk keni mundur t’i konsumoni gjatë verës.

Provoni të bëni diçka të re, si për shembull të rregulloni shtëpinë, kopshtin dhe riorganizoni hapësirë e banimit ose mund të ndiqni një kurs të cilin keni dashur ta bëni gjithmonë. /KP

Në trend Shendetesi

Më shumë
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Shkaku i rrahjeve të shpejta të zemrës dhe kur duhet shqetësuar

Shkaku i rrahjeve të shpejta të zemrës dhe kur duhet shqetësuar

Shëndetësi Lajme
Çfarë është fara Chia dhe pse duhet konsumuar

Çfarë është fara Chia dhe pse duhet konsumuar

Të njohim produktet
ASTO (ASO testi) dhe rëndësia e interpretimit të tij!?

ASTO (ASO testi) dhe rëndësia e interpretimit të tij!?

Shëndetësi
Kalo në kategori