LAJMI I FUNDIT:

Çitaku: Pa njohjen e pesë vendeve të BE-së, ne mund të fillojmë ndonjë proces por ai nuk do të përfundojë asnjëherë

Çitaku: Pa njohjen e pesë vendeve të BE-së, ne mund të fillojmë ndonjë proces por ai nuk do të përfundojë asnjëherë

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku në një intervistë për “Përballje” në Telegrafi me kryeredaktorin Muhamet Hajrullahu, ka thënë se marrëveshja Kosovë-Serbi ka dykuptimësi dhe sipas saj është vështirë të ecet përpara në rrugëtimin Evropian pa zotime të qarta nga pesëshja mosnjohëse.

Reklama

Çitaku ka thënë se është shumë e vështirë të parashikohet se si do të shkojë procesi i dialogut në të ardhmen.

“Ne si Parti Demokratike e Kosovës (PDK) kemi shpresuar që kryeministri Kurti do të jetë i angazhuar edhe në një proces tjetër paralel të negocimit me aleatët tanë, ndërlidhur me të ardhmen euroatlantike të vendit tonë”.

Ajo thotë se kështu është vepruar me aleatët edhe gjatë proceseve të kaluara të negocimit.

Nënkryetarja e PDK-së ka thënë se së paku në aneks të marrëveshjes me Serbinë nuk ka ndonjë zotim konkret për të ardhmen evropiane.

Kritikat e PDK-së ndaj propozimit të BE-së, Çitaku: Rezultat i qasjes së papërgjegjshme dhe aventureske të kryeministrit Kurti
Lexo po ashtu Kritikat e PDK-së ndaj propozimit të BE-së, Çitaku: Rezultat i qasjes së papërgjegjshme dhe aventureske të kryeministrit Kurti

“Ne duam të dimë nga kryeministri a ka pasur ndonjë negocim paralel për të ardhmen tonë evropiane, posaçërisht për të siguruar njohjen e pesë vendeve evropiane”.

“Pa njohjen e pesë vendeve të BE-së, ne mund të fillojmë ndonjë proces por ai nuk do të përfundojë asnjëherë. Kurti duhet të insistojë te aleatët, shpresoj ta ketë bërë deri më tani por nuk janë parë shenja, që të na njohin pesë vendet e Bashkimit Evropian. Anëtarësimi në OKB varet edhe nga Rusia e Kina, por njohja nga pesëshja e BE-së duhet të jetë një zotim që Bashkimi Evropian duhet të marrë”.

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku gjatë intervistës në “Përballje” / Foto: Ridvan Slivova

Ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA thotë se po të kishte njohje reciproke në marrëveshje, njohja e pesëshesh do të ishte më e lehtë.

“Por kjo është vetëm një marrëveshje e përkohshme. Edhe vet z.Borrell e tha që kjo është një status quo e re”.

Nënkryetarja e PDK-së thotë se pa njohje në bllok nuk mund të ketë ecje përpara të Kosovës në rrugëtimin e saj drejt integrimit evropian./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë
Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Lajme
Vdes Merita Mihovci, arkiktete në Komunën e Prishtinës

Vdes Merita Mihovci, arkiktete në Komunën e Prishtinës

Lajme
Kongresmeni Torres: Zhgënjyese që Sekretari Blinken sulmoi publikisht Kosovën

Kongresmeni Torres: Zhgënjyese që Sekretari Blinken sulmoi publikisht Kosovën

Lajme
Kurti thyen heshtjen pas tensioneve në veri: E kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe mirë po shkon puna

Kurti thyen heshtjen pas tensioneve në veri: E kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe mirë po shkon puna

Lajme
Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Lajme
Kalo në kategori