Tom Hardy ka mbrojtur gjithnjë turinjtë e tij të thyer me maska ose mjekra në disa filma, përfshirë këtu edhe filmat e njohur të viteve të fundit si: “The Revenant”, “Mad Max: Fury Road”, “The Dark Knight Rises” dhe më së fundi në “Dunkirk” të Christopher Nolan.

Në filmin që përshkruan lëvizjet e Luftës së Dytë Botërore, Hardy luan rolin e pilotin të Forcave Ajrore Britanike, i cili shpenzon praktikisht gjithë kohën me një maskë oksigjeni që mbulon një të tretën e fytyrës së tij.

Ndërkohë që ai mund të shijojë vetëm rolet që fshehin fytyrën e tij, Nolan ka zbuluar se pse preferon të mbulojë fytyrën Hardy. Në një prononcim për Association Press, ai është shprehur: “Isha shumë i kënaqur me atë që bëri në ‘Dark Knight Rises’ me dy sy dhe vetullat, kështu që unë mendova të shohim atë që ai mund të duket kur shpalos ballin, kur mund t’i shohim vetullat, dhe mbase edhe njërin sy”.

“Natyrisht, Tom mund të iftojë audiencën vetëm me trupin e tij, është vërtet një talent unik, ai është i jashtëzakonshëm”.

Por Tom nuk u kufizua vetëm nga mungesa e shfaqjes së fytyrës së tij, pothuajse gjatë gjithë kohës që ishte në ekran, ai nuk u zhvendos sepse aishte gjithmonë në shpirtin e tij luftarak.

Drejtori ka zbuluar gjithashtu se Tom ishte i vetmi aktor në ‘Dunkirk’ të cilin ai po vdiste për ta përfshirë në projekt. Ai i ka thënë USA Today: “Unë nuk shkruaj në mendje me aktorët, sepse mendoj se kjo të çon në disavantazh.

Veterani i Luftës së Dytë Botërore flet për filmin "Dunkirk" (Foto/Video) Veterani i Luftës së Dytë Botërore flet për filmin "Dunkirk" (Foto/Video)

“Por sapo e planifikova, unë doja vetëm ta shiihja Tomin aty brenda. Pra, e thirra dhe iu luta në mënyrë dinjitoze”.

“Është gjithçka aty, ai ka sytë më ekspresivë, ai mund ta tërheqë audiencën në çast në një mënyrë të mahnitshme, madje edhe me pjesën më të madhe të fytyrës së tij”.

Dhe duket se përfshirja e Hardyt në film ishte një fitore e madhe, me kritikët që e lavdëronin atë për të dhënë një performancë të shkëlqyer, pa përdorur shumë nga fytyra apo trupi i tij.

Fiona Whitehead nga The Telegraph thotë: “Hardy, që shpenzon pothuajse të gjithë filmin për një përkrenare fluturimi, ka vetëm sytë dhe vetullat në dispozicion për të punuar me të, dhe natyrisht se janë më shumë se të mjaftueshme”.

Ndërsa Todd McCarthy shkroi për Hollywood Reporter: “Hardy ndoshta ka një gjysmë duzinë në të gjitha imazhet, duke pasur parasysh maskën e tij, por ai i bën shumicën e veprimeve vetëm me sytë e tij, diçka të cilën ai e bën shumë mirë në të vërtetë”.

Ishte zbuluar gjithashtu se Michael Caine ishte një tjetër ‘gur i çmuar’ në “Dunkirk”, duke luajtur rolin e komandantit të Tom Hardyt.

Nolan mendonte se ai do të vihej re nga shumë njerëz, dhe ishte shprehur: “Është tronditëse për mua që shumë njerëz nuk e kanë vënë re se Caine ishte pjesë e filmit, kur ai ka vërtet një nga zërat më të dalluar në kinema”.

“Do doja shumë ta shtrëngoja po ta kisha këtu. Është pak ‘dremitës’ roli i tij në këtë film, dhe gjithashtu është Michael, ai duhet të jetë në të gjitha filmat e mi, në fund të fundit”. /Telegrafi/