Së fundmi ai zbuloi se do të marrë një pushim nga aktrimi për të kaluar kohë me familjen e tij pasi zbuloi se është në rrezik nga sëmundja e Alzheimerit.

Reklama

Dhe Chris Hemsworth u pa duke shijuar një udhëtim sërfi me djemtë e tij binjakë – Tristan dhe Sasha, tetë vjeçarë – në Bayron Bay të dielën pasdite, shkruan DailyMail.

Aktori australian, 39 vjeç, i cili aktualisht po luan në serialin “National Geographic Limitless”, shfaqi bicepsin e tij të fryrë dhe fizikun e shqyer gjatë daljes argëtuese.

Chris shfaqi forcën e tij të superheroit duke mbajtur jo një, por dy dërrasa sërfi përpara se t’i ngarkonte në një lokal të plazhit.

Reklama

Ylli i “Thor” fillimisht kishte veshur një jelek nga neopreni dhe pantallona të shkurtra.

Reklama

Më pas ai u zhvesh vetëm me pantallonat e shkurtra, duke shfaqur muskujt e tij tepër të tonifikuar të shpinës.

Chrisi ndodhej në plazh i shoqëruar nga djemtë e tij binjakë: Sasha dhe Tristan, të cilët kishin veshur kostume të ngjashme.

Ylli i Hollywoodit i ngarkoi dërrasat e sërfit në tabakanë e ujit përpara se t’i ndihmonte djemtë e tij të thaheshin.

Më pas ai u pa duke mbajtur pa mundim një nga djemtë e tij përpara se të nisej për në mbrëmje.

Aktori i tha së fundmi Revistës “Vanity Fair”, se ai ka vendosur të marrë ‘pak kohë pushimi’ pasi filmoi një episod konfrontues rreth vdekjes në serialin e tij të ri dokumentar të prodhuar nga Disney + Limitless.

Reklama
Reklama

“Bërja e një episodi mbi vdekjen dhe përballja me vdekshmërinë tuaj më bëri të mendoja diçka si ‘O Zot, nuk jam gati të shkoj ende’”, tha ai.

“Dua të ulem dhe të jem në këtë hapësirë me një ndjenjë më të madhe qetësie dhe mirënjohjeje. Dhe pastaj filloni të flisni për fëmijët dhe familjen…”.

Chris shpjegoi: “Me të vërtetë nxiti diçka tek unë që të dëshiroja të marr pak kohë. Dhe që kur mbaruam shfaqjen, unë kam përfunduar gjërat për të cilat kisha kontratë tashmë”.

Ai tha se ka vendosur të marrë një ‘pushim të mirë’ nga aktrimi, duke e kaluar kohën me gruan e tij Elsa Pataky dhe tre fëmijët e tyre – Indian, 10 vjeç, Sasha dhe Tristan.

Reklama
Reklama

Ky pushim vjen pasi Chris zbuloi se ai ishte gjenetikisht i predispozuar ndaj sëmundjes së Alzheimerit, duke e bërë atë të përballet me ‘vdekshmërinë e tij’ gjatë xhirimeve të shfaqjes.

Pasi u krye përpunimi i gjakut për programin, ai u informua se ka ‘midis tetë deri në 10 herë’ më shumë gjasa për të përjetuar Alzheimer sesa popullata e përgjithshme, sepse ai është një nga vetëm dy deri në tre për qind e njerëzve të botës me dy kopje të gjenit APOE4.

Analiza e gjakut që ai mori në ndihmë të shfaqjes rezultoi në lajmin bombë se ai ka disa herë më shumë gjasa se popullata e përgjithshme për të marrë Alzheimer, një gjendje degjenerative e trurit e karakterizuar pjesërisht nga humbja e kujtesës.

Reklama
Reklama

Sidoqoftë, ka një numër hapash që njerëzit në pozicionin e tij mund të ndërmarrin për të zvogëluar nivelin e tyre të rrezikut, të tilla si sigurimi i gjumit të mirë të natës, frenimi i konsumit të alkoolit dhe ndërprerja e cigareve, sipas CDC.

Si rezultat, Chris reagoi ndaj lajmeve për predispozitën e tij ndaj Alzheimerit duke kultivuar një mënyrë jetese më të shëndetshme. /Telegrafi/