LAJMI I FUNDIT:

Chollet: Falënderoi RMV dhe Kovaçevskin për organizimin e takimit në mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër

Chollet: Falënderoi RMV dhe Kovaçevskin për organizimin e takimit në mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski sot ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me këshilltarin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Reklama

Gjatë bisedës telefonike morën pjesë zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, dhe ambasadorja e SHBA-së në vend, Angela Aggeler, thuhet në njoftimin e Qeverisë.

Nga Qeveria njoftojnë se Chollet falënderoi Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kryeministrin Kovaçevski për udhëheqjen e saj për organizimin e takimit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës në Ohër.

“Kryeministri Kovaçevski dhe këshilltari Chollet diskutuan për disa çështje aktuale, me fokus procesin e integrimit evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut, ndërsa përkrahja e vazhdueshme nga SHBA-të për angazhimet e shtetit për përmbushjen e kritereve për hyrje në BE, si dhe sigurimin e stabilitet, prosperitet dhe zhvillim ekonomik në atë rrugë”, njoftojnë nga Qeveria.

Chollet përmes një statusi në “Twitter” konfirmoi bisedën telefonike me Kovaçevskin, ku falënderon RMV-në për organizimin e takimit ndërmjet Serbisë dhe Kosovës në Ohër./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Pamje ku shihet Radoiçiqi në Prokurorinë e Lartë në Beograd

Pamje ku shihet Radoiçiqi në Prokurorinë e Lartë në Beograd

Lajme
Avokati serb thotë se do të ngre kallëzim penal ndaj grupit të Radoiçiqit për terrorizëm dhe vrasje në Kosovë

Avokati serb thotë se do të ngre kallëzim penal ndaj grupit të Radoiçiqit për terrorizëm dhe vrasje në Kosovë

Lajme
Vuçiq në mbrojtje të grupit terrorist të Radoiçiqit: Serbët donin të mbroheshin

Vuçiq në mbrojtje të grupit terrorist të Radoiçiqit: Serbët donin të mbroheshin

Lajme
Prokuroria përpiqet ta shfajësojë pushtetin në Serbi, thotë se Radoiçiq u furnizua me armë nga Bosnja e Hercegovina

Prokuroria përpiqet ta shfajësojë pushtetin në Serbi, thotë se Radoiçiq u furnizua me armë nga Bosnja e Hercegovina

Lajme
Shtetasit gjerman në pikën e kalimit kufitar në Merdar i gjenden 24 revole, tre të arrestuar

Shtetasit gjerman në pikën e kalimit kufitar në Merdar i gjenden 24 revole, tre të arrestuar

Siguri
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kalo në kategori