LAJMI I FUNDIT:

Chelsea mund të bëjë eksod masiv prej 13 lojtarësh për shkak të klauzolës së Todd Boehly

Chelsea mund të bëjë eksod masiv prej 13 lojtarësh për shkak të klauzolës së Todd Boehly

Te Chelsea mund të priten një sërë largimesh në afatin kalimtar të verës në rast se nuk kualifikohet në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm për shkak të një klauzole të prezantuar nga pronari i ri Todd Boehly.

Reklama

Blutë arritën në çerekfinale të martën mbrëma pas fitores 2-0 në ndeshjen e dytë kundër Borussia Dortmund në Stamford Bridge.

Chelsea kishte nevojë për të kapërcyer një disavantazh 1-0 pasi një gol i Karim Adeyemi i dha liderëve të Bundesligës avantazhin në ndeshjen e parë dhe golat e Raheem Sterling dhe Kai Havertz e bënë punën.

Pas një ecurie të mjerueshme të formës, ishte një fitore e dytë radhazi nën drejtimin e Graham Potter, i cili ishte qartësisht i kënaqur me fitoren.

Chelsea përmbys rezultatin e Dortmundit dhe vazhdon në çerekfinale
Lexo po ashtu Chelsea përmbys rezultatin e Dortmundit dhe vazhdon në çerekfinale

Por doli se e ardhmja e shumë anëtarëve në këtë skuadër të Chelseat të stërmbushur me lojtarë, varet shumë nga performanca në Ligën e Kampionëve.

Sipas The Telegraph, disa nga përforcimet e fundit që kushtuan shtrenjtë mund të vendosen në një situatë të pasigurt nëse nuk do të luajnë në garën kryesore të klubeve evropiane në sezonin e ardhshëm.

Një raport i ri thotë se shumica e lojtarëve të nënshkruar në dy afatet e fundit të transferimeve – një periudhë e ngarkuar për Chelsean, ranë dakord për një klauzolë ku ata do të shtynin 25 për qind të pagës së tyre nëse nuk luanin në Ligën e Kampionëve.

Ai nuk do të zbatohet për ato të nënshkruara në regjimin e mëparshëm, megjithëse përforcimet e reja dhe ata që kanë zgjatur kontratat që nga ardhja e Boehly janë pjesë e skemës.

Boehly, i cili ka shpenzuar më shumë se 600 milionë funte që kur mori klubin, po vë theksin në kontratat e stimuluara përmes bonuseve dhe variacioneve në krahasim me Roman Abramovich, i cili u garantoi lojtarëve pagat e tyre plotësisht, pavarësisht nëse ata kualifikoheshin në Ligën e Kampionëve.

Ideja është që shkurtimi do ta mbrojë Chelsean nga çdo vështirësi e madhe financiare nëse ata nuk luajnë në turneun më të mirë.

Një largim monumental veror thuhet se është në kartat për Chelsean, i cili aktualisht është i 10-ti në ligë dhe 11 pikë larg vendit të katërt.

Fitimi i Ligës së Kampionëve për herë të tretë mund të jetë shansi i tyre më i mirë për të luajtur sërish në fazat e grupeve kur të fillojë sezoni i ardhshëm. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Pochettino e do njërin ndër yjet më të mëdhenj të Real Madridit te Chelsea

Pochettino e do njërin ndër yjet më të mëdhenj të Real Madridit te Chelsea

Premier League
Kroos i dashuruar në lojën e talentit të Real Madridit: Ky djalë duhet të stërvitet me ne çdo ditë sepse është i mrekullueshëm

Kroos i dashuruar në lojën e talentit të Real Madridit: Ky djalë duhet të stërvitet me ne çdo ditë sepse është i mrekullueshëm

La Liga
Cila skuadër i ka tifozët më të zhurmshëm në Ligën e Kampionëve - publikohet lista

Cila skuadër i ka tifozët më të zhurmshëm në Ligën e Kampionëve - publikohet lista

Liga e Kampionëve
Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Bundesliga
Milot Rashica asiston në fitoren që ia mundësoi Galatasarayt të shpallet kampion i Turqisë

Milot Rashica asiston në fitoren që ia mundësoi Galatasarayt të shpallet kampion i Turqisë

Ligat tjera
French Open e paralajmëron Djokovicin për veprimin politik ndaj Kosovës

French Open e paralajmëron Djokovicin për veprimin politik ndaj Kosovës

Tenis
Kalo në kategori