Chelsea merr fitore të madhe në udhëtim te Aston Villa

Aston Villa vs Chelsea (Foto: Molly Darlington/Pool via Getty Images/Guliver)

Chelsea e ka mposhtur 2-1 Aston Villën në kuadër të javës së 30-të në Ligën Premier e që është fitorja e parë e tyre pas rikthimit të futbollit në Angli që ishte ndërprerë shkaku i coronavirusit.

The Blues e filluan mjaftë mirë takimin, duke bërë presion në skuadrën vendase, por ishin këta të fundit që kaluan të parët në epërsi.

Kortney Hause shënoi në minutën e 43-të për t’i dhënë skuadrës së tij një pushim të qetë në pjesën e parë.

Në të dytën, skuadra e Frank Lampard ishte edhe më kërkuese edhe ia arriti objektivit të tyre.

Christian Pulisic u inkuadrua në vend të Ruben Loftus-Cheek në minutën e 55-të, e që pesë minuta më vonë e realizoi golin e barazimit.

Dy minuta pas golit të amerikanit, Olivier Giroud (62’) e përmbysi rezultatin, për t’i dhënë kështu skuadrës londineze avantazhin.

Chelsea vazhdoi me këtë ritëm të lartë të lojës edhe në minutat e mbetur të takimit, mirëpo që rezultati mbeti i pandryshuar.

Pas javës së 30-të, Chelsea vazhdon të jetë në pozitën katërt me 51 pikë, ndërsa në xhiron e 31-të do të ketë punë me Manchester Cityn në Stamford Bridge. /Telegrafi/

Për tre muaj, 50 baste: Publikohet videoja ku Tonali mezi pret të ndëshkohet me karton të verdhë

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar

Zbulohet emri i vërtetë i Kylian Mbappes - ka lënë të shokuar fansat e tij

Një minutë në fushë kushton 2 milionë euro – dështimi më i madh i Chelseat nga blerjet e fundit

Kalimi te Real Madridi nuk ka të bëjë me paratë: Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes