Kur Lee Seung-woo u emërua në listën e inaugurimit NXGN të 50 futbollistëve adoleshentë më të mirë në planet në vitin 2016, ai me sa duket e kishte botën në këmbët e tij.

I quajtur ‘Messi Korean’ gjatë viteve të tij të para në Barcelonë, atëherë 18-vjeçari u shfaq i destinuar për super yll si në Evropë ashtu edhe në Azi.

Pesë vjet më vonë, megjithatë, dhe ai e gjen veten poshtë nivelit të lartë duke luajtur për skuadrën belge Sint-Truiden, dhe përballet me një karrierë që nuk mund të arrijë kurrë në lartësitë që dikur shpresonte.

“Hera e parë që pashë Lee Seung-ëoo ishte kur ai ishte nëntë vjeç”, kujton Choi Gëangëon, një nga trajnerët e fëmijërisë së Lee në Daedong FC, në një intervistë për Goal.com. “Ai luajti në një turne futsalli. Ai ishte kokëfortë dhe kishte një obsesion me topin. Ai luajti me guxim dhe këmbëngulje”.

Reklama
Reklama

“Vitin tjetër, zbulova talentin e tij. Unë u befasova që ai ishte rritur aq shumë. Në atë kohë, ai luante si mesfushor, por shpejtësia e tij ishte vërtet e mirë, kështu që unë doja ta rritja atë si sulmues”.

“Në fushë, dëshira e tij për të fituar ishte shumë e fortë. Shfaqjet ishin gjithashtu të forta. Ai kishte sens të mirë, kështu që edhe nëse i mësoja një ose dy gjëra, ai e përvetësoi atë vetë”.

“Në atë kohë, ai përdorte vetëm këmbën e tij të djathtë. Prandaj, unë tregova mangësitë e këmbës së tij të majtë, kështu që ai bëri stërvitje personale dhe e bëri atë të aftë. Tani ai mund të përdorë të dyja këmbët. Ai ishte plot besnikëri ndaj ekipit të tij dhe shokëve, gjithashtu”.

Reklama
Reklama

Kjo vendosmëri, talent dhe vetëmohim ishte ajo që e tërhoqi Barçën te Lee, dhe pasi e panë atë të dominonte në Kupën prestigjioze të Kombeve Danone në vitin 2010 si një 12-vjeçar, ata bënë lëvizjen e tyre.

“Ne morëm pjesë në Kupën Danone në Afrikën e Jugut dhe një skaut i Barcelonës thirri Shoqatën e Futbollit të të Rinjve në Kore përmes agjencisë së turneut”, shpjegon Choi, i cili tani është trajneri kryesor në Deadong.

“Unë i thashë Lee dhe familjes së tij për interesin e Barcelonës. Ishte përtej imagjinatës sonë. U ndjeva se të gjithëve do u binte të fikët!”.

Reklama

Dukej si lëvizja përfundimtare e ëndrrës për çdo futbollist të ri dhe aspirues, dhe filloi në mënyrë perfekte, me Lee që shënoi 39 gola në vetëm 29 ndeshje për U-13 të Blaugranasit gjatë sezonit të tij të parë në klub, duke thyer një rekord të vendosur më parë nga askush tjetër se Lionel Messi.

Reklama

Por, lëvizja do të vinte gjithashtu me një çmim të rëndë.

Nënshkrimi i Lee, së bashku me pesë të tjerë, u zbulua se ishte një shkelje e nenit 19 të Rregullores së FIFA -s për Statusin dhe Transferimin e Lojtarëve, i cili merret me mbrojtjen e të miturve dhe ndalon transferimet e lojtarëve të huaj që janë nën moshën 18 vjeç.

Reklama

Ka, megjithatë, përjashtime, të tilla si prindërit e lojtarit që lëvizin në vendin ku ndodhet klubi. Në atë kohë, prindërit e Lee thuhet se po përgatiteshin për të bërë pikërisht atë, por ishte shumë vonë, dhe atij iu ndalua të përfaqësonte Barçën derisa të mbushte 18 vjeç.

Ai ende mund të përfaqësonte vendin e tij, por Lee filloi të kritikohej për qëndrimin e tij dhe mosrespektimin e mjaftueshëm të shokëve të tij të skuadrës, përfshirë goditjen e një grumbulli reklamash pasi humbi një shans  gjatë një miqësoreje para turneut përpara Kupës së Botës U17 në vitin 2015, pasi ai përfaqësoi Korenë e Jugut në tokën e tij për herë të parë.

Reklama
Reklama

“Unë kisha probleme me prekjen time dhe kishte shumë gjëra për të cilat më vjen keq personalisht”, tha Lee për incidentin. “Kjo është loja ime e parë në tokën koreane dhe në fanellën e Taegeuk, por nuk ishte e kënaqshme”.

Një penallti vendimtare e humbur në disfatën e 1/8 së finales kundër Belgjikës vetëm sa e shtoi presionin që filloi të bëhej mbi të.

Chois beson se nëse Lee do të kishte kaluar më shuëm kohë në Kore, do të rikthehej sërish në majat e futbollit.

“Unë mendoj se ai do të ishte rritur më shumë në Korenë e Jugut. Ka disa raste kur lojtarët koreanë luanin deri në moshën 18 vjeç, dhe më pas u transferuan në Evropë. Por, në atë kohë, ne nuk kishim zgjidhje”.

Reklama
Reklama

“Ishte një situatë shumë e mahnitshme në historinë e futbollit të Koresë së Jugut dhe oferta ishte aq e mirë. Unë mendoj se Lee gjithashtu kishte gjëra të vështira të jashtme, të tilla si ndalimi i transferimeve të të rinjve nga FIFA”.

Për shkak të shkeljes së rregullave, Barca u ndalua të nënshkruajë me ndonjë lojtar të ri për dy afate transferimi. Një ditë pasi përfundoi kjo, klubi regjistroi 76 lojtarë të rinj. Menjëherë pas kësaj, në ditëlindjen e tij të 18-të, Lee u bë i 77-ti.

Ai po shfaqte paraqitje tërheqëse. Ndërsa Messi bëri debutimin e tij në Barcelonë në moshën 16 vjeçare, në të njëjtën moshë Lee ishte përsëri në stërvitje në Kore, por me shumë pak ndeshje për të luajtur. Ligji i FIFA-s, i krijuar për të ndaluar shfrytëzimin e të rinjve nga e gjithë bota, në vend të kësaj po shkatërronte karrierën e tij.

Reklama
Reklama

Ai përfundimisht bëri një paraqitje të vetme për Barcelonën B, talenti i tij i parakohshëm u pa vetëm në pamje kalimtare sesa në skenën e madhe të Camp Nou.

Në vitin 2017, ai u shit tek Verona, dhe ndërsa Barca vendosi një klauzolë të riblerjes në marrëveshje, kjo skadoi në vitin 2019.

Tani 23 vjeç, dhe pasi kaloi gjysmën e dytë të sezonit të kaluar në huazim në Portugali me Portimonense, Lee është gati të rivendosë karrierën e tij.

Ai tha për South China Morning Post në fillim të këtij viti: “Si lojtar që përfaqëson Korenë në një ligë evropiane, unë përpiqem të punoj më shumë dhe të bëj më mirë në krahasim me të tjerët. Mundohem të bëj më mirë në çdo ndeshje për shkak të përgjegjësisë sime si lojtar korean këtu”.

Reklama
Reklama

Ai, për meritën e tij, ka gëzuar më shumë sukses në nivel ndërkombëtar. Ai u thirr në skuadrën e Koresë së Jugut për Kupën e Botës në vitin 2018, dhe në moshën 20 vjeç ishte lojtari më i ri në listën e tyre.

Në Rusi, ai bëri dy paraqitje si zëvendësues pasi Koreja e Jugut u eliminua në fazën e grupeve, megjithëse ata mundën dukshëm kampionët në fuqi Gjermaninë, por ata gjithashtu u eliminuan herët, para se të fitonin një vend në skuadër për fushatën triumfuese të Lojërave Aziatike në vitin 2018.

Këto suksese, sipas Choi, tregojnë se Lee nuk është zhvilluar akoma për nivele të larta. Nëse ai ka mundësinë të vendoset në Belgjikë, një e ardhme e ndritur ende mund ta presë. /Telegrafi/

Reklama